Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień wokół wystawy „Wrocławska Europa”

Dzień wokół wystawy „Wrocławska Europa”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień wokół wystawy „Wrocławska Europa”

8 października 2016 roku

godz. 10.00 – Autoportrety w strojach retro

Na wystawie Wrocławska Europa eksponowane są liczne portrety, a sportretowani odziani są w bardzo ciekawe stroje. Zainspirowani wystawą, spróbujemy stworzyć autoportrety. Zabawę dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzi p. Grzegorz Wojturski. Zapisy przyjmuje Dział Oświatowy w godz. 9.00-15.00 (tel. 71 372 51 48). Wstęp wolny.

godz. 13.00 – Warstwa po warstwie… O konserwacji dzieł Strobla

Przygotowania do wystawy Wrocławska Europa były ogromnym wyzywaniem dla konserwatorów. Wiele dzieł znajdujących się na stałe w kościołach i klasztorach w Polsce odzyskało swój dawny blask. O pracy konserwatora, niezwykłych odkryciach i technicznych zmaganiach opowie p. Joanna Zyzik-Lubasińska z Działu Konserwacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp z biletem na wystawę.

godz. 14.30 – Post, pasztety i imbir w cukrze, czyli co jadł Jan III Sobieski

XVII wiek to czas wielkich uczt i bankietów. Doskonale pokazuje to stroblowska Uczta u Heroda i ścięcie św. Jana Chrzciciela. W naszych zbiorach znajduje się także Uczta w Jaworowie, na której skupimy się w czasie wykładu. Co jadano w XVII wieku? Jakie przysmaki można było spotkać na stołach możnowładców w czasie uroczystości, a jakie na co dzień? O barokowych kulinariach opowie nasz gość specjalny, pan dr hab. Jarosław Dumanowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, badacz z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK i autor opracowania najstarszej polskiej książki kucharskiej pt. Compendium ferculorum albo zebranie potraw oraz wielu innych publikacji dotyczących historii sztuki kulinarnej. Sala 116, wstęp wolny.

*****

Pawilon Czterech Kopuł

ul. Wystawowa 1

7 października 2016 r., godz. 17.00

W piątek o piątej

W każdy piątek o godz. 17.00, o każdej porze roku, każdy może przyjść na otwarte oprowadzanie. Zapraszamy! Wstęp z biletem na wystawę czasową.

8 października 2016 r., godz. 11.00

Andy Warhol: Wszystko jest inspiracją

Cykl: Pociąg do sztuki. Hamburger Bahnhof

Czy sławna aktorka, puszka zupy, krowa, banan albo butelka Coca-Coli mogą być impulsem do stworzenia dzieła sztuki? Andy Warhol uważał, że tak. Dzieci podążą jego tropem. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat poprowadzi p. Beata Stankiewicz-Szczerbik. Na spotkanie obowiązują zapisy w godz. 9.00-15.00 (tel. 71 712 71 81). Wstęp bezpłatny.

8 października 2016 r., godz. 16.00 / 8 October, 4.00 pm

„Le vrai visage du maître”. On Witkacy’s Portraits

Cykl / Series: Polish Contemporary Art for Beginners

What are the Rules of Portrait Painting Firm? And what do the abbreviations added by the artist say? Let’s look closely and discuss together Witkacy’s works! Wykład po angielsku wygłosi / Lecture in English by: p. Alicja Abramowicz

9 października 2016 r., godz. 11.00

Henri Matisse i radość malowania

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Podczas wykładu poznamy francuską, radośniejszą wersję ekspresjonizmu – fowizm. Zagłębimy się w twórczość Henryka Matisse’a oraz poznamy siłę barw w pracach innych „dzikich bestii”. Wykład poprowadzi p. Aleksandra Paterman. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.