Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Eivind Aarset na Musica Electronica Nova

Eivind Aarset na Musica Electronica Nova

Ambasada Królestwa Norwegii

Niezwykle utalentowany norweski gitarzysta Eivind Aarset wystąpi w sobotę 21 maja 2011 r. o godz. 20.30 z grupą Sonic Codex Orchestra na zakończenie festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu (13-21.05. 2011).

Eivind Aarset jest gitarzystą obdarzonym niezwykłym zmysłem muzycznym, który obejmuje i odzwierciedla wszystkie style muzyki, zachowując przy tym zachwycający indywidualizm i wysoką jakość rzemiosła, która przeradza się z cichej intymności w oszałamiającą intensywność.

Jego debiut jako lidera zespołu Jazzland Recordings został opisany na łamach gazety New York Times jako „jeden z najlepszych albumów elektrycznego jazzu epoki postmilesowskiej”, wyznaczający wygórowane kryteria, które Aarset nieustannie spełnia, a nawet przewyższa, zarówno w studiu, jak i podczas występów na żywo.

Eivind Aarset zaczął swoją karierę muzyczną jako gitarzysta zespołu heavy-metalowego. Do tej pory Aarset pojawił się gościnnie na ponad 150 albumach różnych muzyków, takich jak Ray Charles, Dee Dee Bridgewater, Ute Lemper, Ketil Bjørnstad, Mike Mainieri, Arild Andersen, Abraham Laboriel, Django Bates, Morten Harket, czy Cher. Jednak prawdziwą sławę i uznanie zyskał jako członek zespołu Nils Petter Molværs Band, który po raz pierwszy zwrócił uwagę Europy dźwiękami undergroundu norweskiego jazzu i na którego albumy znaczny wpływ miały zdecydowane brzmienia Aarseta.

Aarset łączy dotychczasowe dźwięki współczesnego jazzu z odważnymi improwizacjami i beatami europejskiej kultury klubowej, dlatego też jest postrzegany jako jeden z najbardziej indywidualnych i twórczych przedstawicieli norweskiej sceny jazzowej.

Dzięki czarującym i niezwykle precyzyjnym tłom muzycznym, ‘brzmienia Aarseta’ zajmują specjalne miejsce między panującymi kompozycjami dźwięków elektrycznego jazzu.

Musica Electronica Nova łączy różne nurty muzyki elektronicznej, studyjnej i live z muzyką instrumentalną, teatrem i sztuką video. Festiwal powstał w 2005 roku, od razu zdobywając Wrocławską Nagrodę Muzyczną. Kolejna edycja została wyróżniona przez Politykę i Tygodnik Powszechny jako jedno z najciekawszych wydarzeń sezonu 2007.

Program festiwalu MEN 2011, podobnie jak struktura atomu, jest zespołem cząstek elementarnych umieszczonych na orbitach interpretacja/integracja/interakcja. Dźwięk, światło, obraz, ruch, przestrzeń i czas współgrając ze sobą na ustalonych przez artystów zasadach tworzą, za pomocą najnowszej techniki komputerowej, wielopoziomowe struktury dzieł.

MEN 2011 to miejsce spotkań różnorodnych artystycznych dokonań, estetyk i tendencji od klasycznej elektroakustyki po nurt popowy, intuicyjny, czy też alternatywny. Dźwięk zapisany na nośniku jest tu obecny obok live electronics czy live multimedia art.

Musica Electronica Nova 2011 sięga zarówno do pamięci muzycznej nagromadzonej przez ponad 60 lat, jak i do pędzącej w zawrotnym tempie teraźniejszości o stale zmieniającym się kształcie artystycznym. Z każdą godziną festiwalu będzie się rodzić pewien szczególny obraz elektroniki XX i XXI wieku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.