Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Eklektik Session — Home & Identity

Eklektik Session — Home & Identity

Eklektik Session

Eklektik Session 2019

Już wkrótce pod hasłem Home & Identity we Wrocławiu rozpocznie się kolejna edycja Eklektik Session (4-6 października 2019 roku). Największym wydarzeniem festiwalu będzie koncert finałowy w hali serwisowej Mercedesa. W tej nietypowej przestrzeni przy ulicy Granicznej zagrają Yossi Fine i Ben Aylon oraz Eklektik Orchestra. Na koncert będzie można dojechać darmowym busem Airport Express.

Eklektik Session prezentuje w tym roku wyrafinowaną mieszankę dźwięków świata w wykonaniu wirtuozów muzycznej narracji. Przez trzy festiwalowe dni w unikatowych lokalizacjach Wrocławia zagrają artyści z Japonii, Turcji, Izraela, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszyscy muzycy wystąpią na jednej scenie podczas wspólnego koncertu finałowego pod szyldem Eklektik Orchestra.

Grande finale w serwisie samochodowym Mercedesa

Finał festiwalu (6 października) odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – hali serwisowej salonu samochodowego Mercedes–Benz Grupa Wróbel – z udziałem artystów z pogranicza wielu stylistyk, reprezentujących odmienne kultury. – Tegoroczny koncert Eklektik Orchestra śmiało nazwać można jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tej jesieni w Polsce – zapowiada Radosław „Bond” Bednarz, pomysłodawca i reżyser koncertu finałowego, a zarazem dyrektor festiwalu. Występ orkiestry poprzedzi koncert Blue Desert, po którym należy spodziewać się eksplozji energii, hipnotycznych melodii, płonących rytmów i niekończącej się wirtuozerii. Muzyka zespołu łączy Izrael i Palestynę. Jest także mieszanką transu, dubu, dźwięków Dabke i Gnawa. Współzałożyciel projektu, Yossi Fine, to jeden z najbardziej znanych muzyków i producentów na świecie. Nominowany był do nagrody Grammy. Wyprodukował ponad 40 albumów, 20 z nich okrywając złotem, wiele – platyną. Yossi Fine nagrywał i występował m.in. z Dawidem Bowiem i Lou Reedem. W Blue Desert gra na specjalnej mikrotonowej gitarze. Z kolei Ben Aylon to perkusista znany z unikatowego neoafrykańskiego stylu gry. Tworzy wybuchowe plemienne rytmy, używając najrozmaitszych afrykańskich i współczesnych bębnów. Na koncercie we Wrocławiu pojawi się także Sharon Mansur.

Na koncert finałowy będzie można dotrzeć autobusem Polbus PKS Wrocław Airport Express. Na evenea.pl/event/es2019 dostępna jest limitowana pula biletów, które gwarantują bezpłatny przejazd z centrum miasta na koncert i z powrotem. Przystanki początkowe znajdą się na Dworcu PKS oraz na placu Dominikańskim.

Japonia i Turcja na otwarcie festiwalu

Eklektik Session zainauguruje Takuya Nakamura, japoński artysta, kompozytor i multiinstrumentalista. We Wrocławiu wystąpi z Azumi Oe, tancerką Butoh, w najnowszym projekcie Piano Warp łączącym fortepian z elektroniczną manipulacją na żywo, tańcem i multimediami. Na dokładkę dostaniemy projekt Big Beats Big Times, za którym stoi pochodzący ze Stambułu perkusista Berke Can Özcan. Artysta ma na koncie różne role: producenta, dyrektora muzycznego i kompozytora muzyki filmowej, ale na szczególną uwagę zasługuje jego upodobanie do tworzenia dźwięków z przedmiotów codziennego użytku, takich jak doniczki z terakoty, kapsle, miotły czy stara pralka. Oba wydarzenia odbędą się w Muzeum Pana Tadeusza zlokalizowanym w Kamienicy Pod Złotym Słońcem przy wrocławskiego Rynku. Pierwszy dzień festiwalu zakończy się w pięknych wnętrzach Muzeum Teatru (w skrzydle południowym Pałacu Królewskiego), gdzie zagra norweski skład Erlend Apneseth Trio.

Sobota na Manhattanie

Za sprawą Eklektik Session na wrocławskim Manhattanie zagości londyńskie SoHo. Pod szyldem legendarnego klubu Ronnie Scott’s Jazz Club, obchodzącego w tym roku sześćdziesięciolecie działalności, wystąpią młodzi artyści sceny stolicy Wielkiej Brytanii. W Dziekanacie usłyszymy Sarah Tandy Trio oraz Mariusza Aleksę jako MAPS. W dniu koncertu odbędzie się oprowadzanie po lokalnym Manhattanie z przewodniczką Iwoną Stec. Awangardowy kompleks mieszkaniowo-usługowy na placu Grunwaldzkim pochodzi z początku lat siedemdziesiątych. Zaprojektowany został przez uznaną architekt, Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Tego samego dnia w Kinie Nowe Horyzonty odbędą się warsztaty artystyczne prowadzone przez Katarzynę Kulpę i Julię Kulpę. Zapisy: evenea.pl/event/es2019.

Sprzedaż biletów odbywa się za pośrednictwem goout.net oraz evenea.pl/event/es2019 z wyjątkiem wydarzeń z 4 października – bilety na wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza (Takuya Nakamura, Berke Can Özcan) dostępne są na bilety.ossolineum.pl i w kasach muzeum.

EklektikSession.com

vimeo.com/EklektikSession

PROGRAM

4 października, Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

godz. 19.00

Piano Warp [Japonia]

Takuya Nakamura – fortepian, elektronika

Azumi Oe – tancerka Butoh

godz. 20.00

Big Beats Big Times [Turcja]

Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna

gościnnie: Tord Knudsen – światło, projekcje

godz. 21.30

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, plac Wolności 7A

Erlend Apneseth Trio [Norwegia]

Erlend Apneseth – skrzypce hardanger

Stefan Meidell – gitara

Øyvind Hegg-Lunde – perkusja

5 października

godz. 12.00

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, poziom 3, foyer

Dom i Tożsamość – warsztaty artystyczne z Katarzyną i Julią Kulpa

godz. 18.00

Craft na Manhattanie, plac Grunwaldzki 6

Spacer z przewodnikiem po wrocławskim Manhattanie

godz. 20.00

Klub Dziekanat, plac Grunwaldzki 18/20

Eklektik presents: Ronnie Scott’s Jazz Club [Wielka Brytania]

Sarah Tandy Trio

MAPS

6 października

godz. 19.00

hala serwisowa Mercedes-Benz Grupa Wróbel, ul. Graniczna 4A

Blue Desert [Izrael]

Yossi Fine – gitara mikrotonowa, gitara basowa

Ben Aylon – perkusja, instrumenty perkusyjne

Sharon Mansur – synth bass, instrumenty klawiszowe

godz. 20.30

Eklektik Orchestra

Sara Tandy – klawisze, Sharon Mansun – klawisze, Stefan Meidell – gitara, Erlend Apneseth – skrzypce hardanger, Takuya Nakamura – klawisze, trąbka, Yossi Fine – gitara mikrotonowa, bass, Øyvind Hegg-Lunde – perkusja, Berke Can Özcan – instalacja perkusyjna, Ben Aylon – instrumenty perkusyjne, Bond – gitara basowa, elektronika, dźwięk: Roli Mosimann, światło: Tord Knudsen, koncept: Bond

Eklektik Session 2019

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.