Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Elementy grozotwórcze w baśniach braci Grimmów. Tradycja i współczesność

Elementy grozotwórcze w baśniach braci Grimmów. Tradycja i współczesność

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady i zabawy dla dzieci

14 listopada 2015 roku

 

godz. 12.00 Wyrafinowany świat malarski Bartholomeusa Sprangera

Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego

Prelegent, pan Michał Pieczka, przybliży słuchaczom postać wybitnego malarza manierystycznego Bartholomeusa Sprangera oraz omówi główne aspekty jego twórczości. Prowadzący przedstawi również obraz Sprangera Chrzest Chrystusa znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pożegnanie wystawy „Polska sztuka współczesna” na poddaszu

Jeszcze tylko do końca tego roku można oglądać wystawę „Polska sztuka współczesna” prezentowaną na poddaszu Muzeum Narodowego. Od początku 2016 r. rozpocznie się jej demontaż i przenoszenie pokazywanych tam dzieł sztuki do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie w czerwcu otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego. Z okazji „przeprowadzki” przygotowaliśmy szereg imprez i atrakcji dla zwiedzających (wykłady, spotkania ze znanymi wrocławianami, zajęcia dla dzieci, Dni Wolnej Sztuki, konkurs na naszym profilu na Instagramie).

godz. 13.00 Dzień Wolnej Sztuki – dzieła Eugeniusza Minciela i Zdzisława Nitki

Idea „Dnia Wolnej Sztuki” polega na spokojnym i nieśpiesznym obcowaniu ze sztuką – od angielskiego „Slow Art Day”. Wolontariuszka, pani Joanna Korsan, zaprasza do wnikliwego przyjrzenia się dziełom Eugeniusza Minciela i Zdzisława Nitki, eksponowanym na naszym poddaszu. Przybliży zainteresowanym sylwetki artystów i zachęci do własnych przemyśleń na temat ich twórczości. Wstęp wolny.

godz. 14.00 Ostatni rejs Odyseusza – zabawa dla dzieci

Pan Sławomir Ortyl zabierze dzieci w ostatni rejs po wystawie sztuki współczesnej na poddaszu. Po drodze czekają ich rozmaite przygody. Zapraszamy śmiałków do uczestnictwa w tej wyprawie! Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00).

godz. 15.00 Jak zaprojektować wystawę sztuki współczesnej? – spacer po wystawie

Pani Agnieszka Sowa-Szenk, architekt i projektantka wystaw, autorka koncepcji wystawy na poddaszu, poprowadzi zainteresowanych przez ekspozycję, opowiadając o procesie tworzenia wystawy, interesujących rozwiązaniach w adaptacji strychu oraz odpowiednich warunkach dla ekspozycji dzieł sztuki. Wstęp wolny.

Prelekcja Michała Pieczki

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 113/115

Elementy grozotwórcze w baśniach braci Grimmów. Tradycja i współczesność

wykład pani Kamili Kowalczyk

14 listopada 2015 r., godz. 15.00

wstęp wolny

Wilhelm i Jakub Grimmowie byli przekonani, że zapisywane przez nich baśnie są odzwierciedleniem ducha narodu niemieckiego i że utrwalają istotne elementy tradycji ludowej. Wiemy już jednak, że baśnie z ich zbioru nie do końca były niemieckiej proweniencji. Nie wszystkie też wywodziły się bezpośrednio z folkloru. W masowej świadomości jednak baśnie Grimmów stały się bardzo istotnym składnikiem kultury – stanowią kanon literacki i ważny element tradycji (nie tylko europejskiej).

Baśnie zebrane przez Grimmów zawierają sceny okrutne i brutalne. Jedna z bohaterek Gęsiareczki „nie zasłużyła na nic więcej jak tylko na to, by rozebrać ją do naga i zamknąć w beczce wybitej w środku ostrymi gwoździami. A beczkę trzeba by zaprząc w dwa białe konie, które wlokłyby ją od ulicy do ulicy na śmierć”, natomiast kiedy czarownica z Jasia i Małgosi trafiła do pieca, wepchnięta przez Małgosię, „zaczęła wyć przeraźliwie, ale Małgosia uciekła i tak bezbożna starucha musiała w końcu nędznie spłonąć”. Baśnie te zawierają opisy tortur, kar, okaleczeń, makabrycznych zgonów, gwałtów, scen incestu i kanibalizmu.

Celem wykładu jest zaprezentowanie przykładów, które w szczególny sposób przetwarzają baśniowe fabuły zebrane przez Grimmów, osadzając je w poetyce grozy. Zestawiając pierwotną sytuację snucia baśni i związanego z nią ludowego strachu magicznego ze współczesną sytuacją baśniowych renarracji oraz wpisanej w nią grozy, prelegentka wskaże główne mechanizmy kreowania strachu oraz przetwarzania klasycznych wersji baśni braci Grimmów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.