Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: O fenomenie Young British Artists i artystycznych sposobach zbijania fortuny

O fenomenie Young British Artists i artystycznych sposobach zbijania fortuny

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki serdecznie zaprasza na trzeci wykład z cyklu Ta straszna sztuka współczesna.

pani mgr Małgorzata Micuła

O fenomenie Young British Artists i artystycznych sposobach zbijania fortuny

27 lutego 2014 r., godz. 18.00

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 309

harmonogram wykładów

profil WFSHS na Facebooku

Członkowie grupy Young British Artists, którzy szturmem zdobyli światowy rynek sztuki na początku XXI wieku, zadebiutowali dwie dekady wcześniej, podczas legendarnej już wystawy Freeze w 1988 roku. Zorganizowane przez Damiana Hirsta – studenta drugiego roku Wydziału Artystycznego Goldsmith College – wydarzenie nie cieszyło się początkowo dużą popularnością. Zwróciło jednak uwagę Karola Saatchiego – specjalisty od reklamy, kolekcjonera sztuki i właściciela prywatnej galerii. Człowieka poszukującego taniej sztuki z inwestycyjnym potencjałem, któremu na wystawie Freeze bardziej niż sztuka spodobała się determinacja i bezkompromisowość młodych artystów, którzy chwytając się punkowej idei Do It Yourself, samodzielnie walczyli o uwagę londyńskiego środowiska artystycznego. Tak zaczyna się oficjalna historia zjawiska znanego jako Young British Artists. Zjawiska, które w latach 90. XX wieku przewartościowało status i rolę artysty oraz dzieła sztuki, otwarcie korzystając z mechanizmów, jakie rządziły artystycznym rynkiem. W tej historii jest trochę romantyzmu i bardzo dużo koniunktury, wszak artysta – jak twierdzi Hirst – musi być równie przedsiębiorczy, co twórczy.

mgr Małgorzata Micuła – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowuje pracę doktorską pt. Afirmacja codzienności w sztuce Young British Artists, która poświęcona będzie fascynującej dekadzie w sztuce brytyjskiej, jaką były lata 90. XX wieku. Jako historyk sztuki interesuje się śladami sztuki dawnej w sztuce współczesnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.