Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Górny Śląsk/Zagłębie: Festiwal NORDALIA

Festiwal NORDALIA

Ambasada Królestwa Norwegii

W dniach 10-28 października 2011 r. w piętnastu miastach na Śląsku i w Zagłębiu odbędzie się Festiwal NORDALIA. Będzie to już 10. edycja projektu, który jest poświęcony państwom nordyckim. Będzie gościł w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Łazach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Zabrzu i Zawierciu. Ambasada Norwegii patronuje Festiwalowi.

Celem Nordaliów jest przybliżenie Skandynawii poprzez zaprezentowanie różnych tematów z wielu dziedzin m.in.: nauki, kultury, sztuki, fotografii, ekologii, historii, kinematografii, literatury, muzyki.

NORDALIA są adresowane do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do najmłodszych, młodzieży szkolnej i studentów. Organizatorzy nie zapominają o pozostałej publiczności. Po raz kolejny słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i Sosnowcu będą mogli wysłuchać wykładów z historii, muzyki i wulkanologii.

Można powiedzieć, że październik jest miesiącem Nordaliów. W tym roku rozpoczynają się już 3 października prezentacją różnych wystaw w kilku miastach, które będą trwały prawie cały miesiąc. Tematem ich są Skandynawia i Skandynawowie.

9 października będzie można posłuchać w radiu eM muzycznej audycji radiowej pt. „Na łąkach nostalgii”, prowadzonej przez p. Jacka Kurka.

W dniach 10-11 października zostaną zorganizowane w Katowicach dwa koncerty gitarowe w wykonaniu duńskiego muzyka p. Michała Andersena.

11 października w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Norweskie Inspiracje – od tradycji do współczesności”. Jest to bardzo interesująca wystawa fotografii pp. Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski.

Godnym polecenia są także inne wystawy fotograficzne poświęcone Norwegii, których autorką jest p. Agnieszka Kępska. Będzie można spotkać się bezpośrednio z A. Kępską i posłuchać jej wrażeń z podróży po Norwegii.

11 października odbędzie się dziewiąta edycja Nordyckich Kulinariów, podczas których uczniowie dziewięciu szkół gastronomicznych województwa śląskiego zaprezentują swoje umiejętności, podając dania charakterystyczne dla kuchni pięciu państw nordyckich. Gospodarzem tegorocznego przeglądu będzie katowicki Zespół Szkół Gastronomicznych.

Wiele spotkań będzie poświęconych historii począwszy od okresu wikińskiego.

Innym dominującym tematem będzie skandynawska przyroda i ekologia, które będą prezentowane w formie warsztatów i wykładów.

Mieszkańcy Śląska i Zagłębia będą mieli okazję posłuchać wykładu na temat słynnego wzornictwa duńskiego, a także poznać wystawę poświęconą historii Finlandii.

Literatura będzie kolejną dziedziną prezentowaną w sposób obszerny. Tematy będą poświęcone m.in. Janowi Krystianowi Andersenowi, literaturze dziecięcej, szwedzkiej literaturze kryminalnej.

Bohaterowie książek szwedzkiej pisarki Astrydy Lindgren zostaną zaprezentowani przez znaną i lubianą aktorkę p. Edytą Jungowską. Spotkanie odbędzie się 23 października w MDK Giszowiec.

Ponadto, w spotkaniach będą uczestniczyli tłumacze literatury skandynawskiej, naukowcy z ośrodków uniwersyteckich z Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, dziennikarze, tłumacze, podróżnicy, artyści – plastycy i wiele innych interesujących osób.

W dniach 14-23 października w katowickim Kinie Studyjnym „Światowid” zostanie zorganizowany przegląd nowszych filmów duńskich dla dorosłych. Natomiast MDK Szopienice zaprezentuje filmy dla dzieci i młodzieży, które będą wyświetlane w dniach 17-21 października.

Wymieniono tylko część pozycji programowych. Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i bogaty. Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Program

Informacyj udziela: p. Maria Danielska, tel. 0606 618 433, e-mail: maria.grillgas@sto2.com.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.