Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław/Warszawa: „Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem” — spotkania autorskie

„Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem” — spotkania autorskie

Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe

Włodzimierz Herman

Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem.
Wrocławska nostalgia

wstęp: Jacek Aleksander Prokopski, posłowie: Janusz Degler

Książka pana Włodzimierza Hermana należy do grona pism opiewających głębię myśli duńskiego pisarza, filozofa i teologa. Autor przełożył dzieła Kierkegaarda na sztukę teatralną, eksponując w niej witalność estety i jego nieokiełznany temperament. W synkretycznej formule połączył filozoficzne idee Kierkegaarda ze stylem dawnego wrocławskiego Teatru Kalambur – pełnym żartu i powagi, dowcipnej gry słów. Ukazał moment między dwoma sposobami istnienia: filozofa i aktora.

Esejom Włodzimierza Hermana towarzyszy sztuka jego autorstwa zatytułowana Kierkegaard, czyli z papierów jeszcze żyjącego. Kabaret literacko-filozoficzny. Książkę wzbogaca obszerny wstęp p. Jacka Aleksandra Prokopskiego pt. Kierkegaard, czyli wybór maski. Nie tylko estetyczno-satyryczny esej oraz posłowie p. Janusza Deglera – List do przyjaciela.

Autor w książce (fragment): Moje zainteresowanie Kierkegaardem i dalsze poszukiwanie praktycznych możliwości scenicznych przypominało mi jakoś przygodę z Witkacym we wrocławskich początkach mojej pracy teatralnej. Oczywiście, Witkacy był przede wszystkim dramatopisarzem, chociaż zajmował się też filozofią. Skąd u mnie to uczucie jakiegoś powinowactwa, związku między tymi różnymi osobowościami z różnych epok, różnych krajów i różnych dziedzin? Skąd Witkacy do Kierkegaarda i vice versa? Może to była tylko intuicja? Może, nieco nostalgiczna, spekulacja? Dlatego ucieszyłem się, kiedy przeczytałem u Jarosława Iwaszkiewicza, tłumacza filozofa na piękną polszczyznę, w jednej z jego przedmów: Kierkegaard z całą swoją filozofią i z burzą szalejącą w jego wnętrzu przypomina sytuację Witkacego w Zakopanem. Brzmi to może nieprawdopodobnie, ale dla mnie było ważkim potwierdzeniem.

Spotkania promujące książkę Filozof na scenie:

21 września 2015 r., godz. 18.00 – sala kinowa Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, Rynek-Ratusz 27

25 września 2015 r., godz. 18.00 – Duński Instytut Kultury w Warszawie, ul. Piękna 31/37

Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem

Włodzimierz Herman: urodzony w Warszawie w 1937 r., absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1962-1968 reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur oraz reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu i telewizji (1966-1970). W 1970 r. emigruje do Danii. W okresie 1971-1973 kierownik artystyczny i reżyser teatru w Zurychu. W latach 1987-1995 reżyseruje w Nowy Jorku, Moskwie, Budapeszcie, a także na terenie Niemiec i Szwecji.

Ma na koncie ponad 100 produkcji w teatrach duńskich, m.in. w Teatrze Królewskim w Kopenhadze; liczne realizacje sceniczne klasyków teatru i dzieł filozofów, w tym Seweryna Kierkegaarda; ważne inscenizacje Hamleta i Ambasadora Sławomira Mrożka. W Duńskim Radiu wystawił m.in. Szewców Witkacego. Przetłumaczył Dybuka Szymona An-skiego na język duński (wydanego w 2012 r. wraz z jego esejem o żydowskiej kulturze). Otrzymał m.in. prestiżowy legat reżyserski im. Hermana Banga. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W 2014 r. w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie zaprezentował swój filozoficzno-literacki kabaret pt. Kierkegaard, czyli z papierów jeszcze żyjącego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.