Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Finisaż wystawy „Modna i już! Moda w PRL”

Finisaż wystawy „Modna i już! Moda w PRL”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Moda w muzeum sztuki? Gdy w grudniu zeszłego roku otwieraliśmy w Gmachu Głównym wystawę Modna i już! Moda w PRL, zastanawialiśmy się, jak zareaguje na nią nasza publiczność. Dziś wiemy, że pomysł był strzałem w dziesiątkę, a kreacje wielkich projektantów PRL i pomysłowych Polek przyciągają podobną liczbę widzów jak obrazy Olgi Boznańskiej i eksponaty z filmów Stanleya Kubricka. Wystawę obejrzało już 32 tysiące osób, ekspozycja zdobyła też świetne recenzje. Na jej zakończenie przygotowaliśmy specjalne atrakcje.

Przez dwa kolejne weekendy – 9 i 10 kwietnia oraz 16 i 17 kwietnia 2016 roku – wydłużymy godziny otwarcia wystawy do godz. 20.00 (w soboty) i 18.00 (w niedziele). W najbliższą sobotę o godz. 15.00 zapraszamy na wykład i rozmowę z fotografem mody ówczesnych czasów, panem Tadeuszem Rolkem, a w sobotę 16 kwietnia, także o godz. 15.00, na spotkanie poświęcone ikonie polskiego dizajnu czasów PRL – meblościance zaprojektowanej przez Bogusławę i Czesława Kowalskich.

10 kwietnia o godz. 12.00 po raz ostatni będzie można zwiedzić wystawę z jej kurator, panią Joanną Reginą Kowalską, natomiast 17 kwietnia zapraszamy na oprowadzania (w cenie biletu) o godz. 12.00 i 15.00. Szczegółowy program finisażu można sprawdzić na naszej stronie internetowej.

9 i 10 kwietnia wraz z miesięcznikiem „Zwierciadło” zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystawy kolekcji Feliksa Jasieńskiego Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim 9. W tych dniach odbędzie się akcja Niezła Sztuka! – wyjątkowy weekend w 22 muzeach i galeriach w całej Polsce. W kwietniowym numerze „Zwierciadła” znajduje się kupon uprawniający do bezpłatnego wejścia na wystawę i udziału w oprowadzeniach kuratorskich 9 i 10 kwietnia o godz. 12.00. W Kamienicy Szołayskich o fascynującej postaci Feliksa Mangghi Jasieńskiego i zgromadzonych przez niego arcydziełach opowiadać będą kuratorki, pp. Danuta Godyń i Magdalena Laskowska.

Natomiast 9 kwietnia wraz z Konserwatorium Krakowskim im. Witolda Lutosławskiego oraz Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszamy do Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM przy placu Władysława Sikorskiego 6 na koncert z cyklu Muzyka w Muzeum. Wystąpią pp. Ludwika Lansdawn (altówka) oraz Bogusława Hubisz-Sielska (altówka), a w programie znajdą się utwory Bacha, Cambiniego, Kalliwody, Knoxa, Stumpfa i Telemanna. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00, wstęp wolny.

Informujemy, że od 5 do 22 kwietnia 2016 r. Galeria Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym będzie nieczynna dla zwiedzających. Od 29 marca do 30 czerwca Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 8) będzie zamknięty dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy.

Wydarzenia edukacyjne

9 kwietnia

Warsztaty graficzne „Plakat ubraniem ulicy” (finisaż wystawy Modna i już! Moda w PRL dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 10.30-13.30

prowadzenie: p. Barbara Janczak

konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

***

O kolekcjonerskich pasjach Mehofferów (spotkanie z kustoszem)

Dom Józefa Mehoffera, ul Krupnicza 26, godz. 12.00

prowadzenie: p. Beata Studziżba-Kubalska, wstęp w cenie biletu do oddziału

12 kwietnia

Propaganda w pieniądzu papierowym

cykl: Numizmatyka, czyli co?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Anda Jaworucka-Drath, wstęp wolny

***

Idea legionowa w polityce Czartoryskich w okresie wojny krymskiej 1853-1856

cykl: Czartoryscy – kolekcjonerzy i politycy

Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. Św. Marka 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. Paweł Wierzbicki, wstęp wolny

konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

13 kwietnia

Nieznane. Mało znane (o broni gwardii królewskiej królów saskich)

cykl: W poszukiwaniu Muzeum Książąt Czartoryskich (realizowany we współpracy Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie i Muzeum Narodowego w Krakowie)

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8, godz. 18.00

prowadzenie: p. Tomasz Kusion, wstęp wolny

***

Salon muzyczny, gitara na salony

cykl: Muzykowanie u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

Koncert laureatów IV Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego „Młodzi Czarodzieje Gitary”, wstęp wolny

Meble Kowalskich — zaproszenie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.