Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 16. Forum Musicum

16. Forum Musicum

Narodowe Forum Muzyki

Forum Musicum 2019

Gabinet osobliwości. U źródeł muzyki programowej

Andrzej Kosendiak – dyrektor generalny

Tomasz Dobrzański – dyrektor artystyczny

Witajcie w gabinecie osobliwości!

Czy muzyka może naśladować dźwięki znane nam z życia codziennego? Jak na instrumentach zagrać świergot ptaków, przerażające grzmoty burzy lub nawoływania przekupniów na targu? Czy można muzyką opowiedzieć całą historię, na przykład o nieszczęśliwej miłości albo o… operacji kamieni nerkowych? W trakcie Forum Musicum przekonamy się, że to wszystko i wiele więcej jest możliwe! Zapraszamy na letni festiwal, który w tym roku zostanie poświęcony muzyce programowej.

Podczas koncertów przedefiluje przed nami cała plejada stworzeń realnych i fantastycznych sportretowanych dźwiękiem. Na początek będą to postacie mitologiczne – nimfy, greccy bogowie i herosi, których perypetie, głównie uczuciowe, zostały opisane w symfoniach Karola Dittersa von Dittersdorfa według poematu Metamorfozy Owidiusza. W kolejnych dniach przy dźwiękach muzyki przede wszystkim francuskiej i włoskiej (autorów takich jak Maryn Marais, Jan Filip Rameau, Franciszek Couperin, Jan Chrzciciel Fontana) powrócimy do rzeczywistego świata, gdzie czasami czekają na nas uroki wiejskiego życia, a kiedy indziej zmiany pogody, pożary, a także rozmaite zwierzęta: sympatyczne czworonogi, zwiewne motyle, hałaśliwe kukułki. Wszystkie instrumenty, które wcielą się w wymienione role, zostały udomowione i posłusznie poddają się grającym na nich z niemałą wirtuozerią artystom. Zapraszamy na pięć koncertowych odsłon festiwalowego gabinetu osobliwości oraz na szaloną zabawę w trakcie renesansowej potańcówki z muzyką na żywo.

Forum Musicum

17 sierpnia, godz. 20.00

NFM, Sala Czerwona

Symfonie według „Metamorfoz” Owidiusza

Jan Tomasz Adamus – dyrygent

Marzena Lubaszka – sopran

Capella Cracoviensis

Symfonie jednego z mniej znanych wiedeńskich klasyków, Karola Dittersa von Dittersdorfa, zostały oparte na mitycznych historiach opowiedzianych przez Owidiusza w Metamorfozach. Podczas koncertu usłyszymy muzyczne przedstawienie czterech wieków ludzkości, zabrzmią m.in. ilustrujące wiek żelazny bojowe fanfary. Posłuchamy opowieści o Faetonie, by potem wraz z Perseuszem uwolnić Andromedę, a następnie uczestniczyć w ich radosnych zaślubinach. Zapraszamy na wieczór wypełniony jednymi z najbardziej dojrzałych przykładów przedromantycznej muzyki programowej.

Capella Cracoviensis, fot. Piort Kucia

18 sierpnia, godz. 20.00

NFM, Sala Kameralna

Laboratoire de la Petite Galerie

Muzyka francuskiego baroku

Ewa Mrowca – klawesyn

W muzyce instrumentalnej francuskiego baroku niezwykle silne było upodobanie do nadawania utworom programowym tytułów. I chociaż znajdujemy wśród nich wyłącznie tańce o określonych charakterach i subtelnej dekoracji, to jednak w ramach tych mieszczą się wyobrażenia różnych postaci, zjawisk meteorologicznych, narodowości, zwierząt, a przede wszystkim obrazów o nastroju rustykalnym. Podczas recitalu klawesynowego poznamy uroki wiejskiego życia, doświadczymy zmian pogody, a jednocześnie wysłuchamy największych osiągnięć muzyki epoki baroku.

Ewa Mrowca, fot. archiwum artystki

22 sierpnia, godz. 20.00

Ratusz, Sala Wielka

Cabinet de curiosités

Muzyka francuskiego baroku

Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba

Marcin Świątkiewicz – klawesyn

Viola da gamba, instrument emblematyczny dla muzyki francuskiej, dysponuje obszernym repertuarem, w którym nie tylko potrafi imitować gitary, lutnie i liry korbowe. Potrafi także opowiedzieć o operacji usunięcia kamieni nerkowych albo zamieszaniu wywołanym w teatrze przez pijaków, małpy i niedźwiedzie. Muzyczną wyobraźnię tego wieczoru wypełnią ponadto linoskoczkowie i żonglerzy.

Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk, fot. archiwum artystów

23 sierpnia, godz. 20.00

Oratorium Marianum

Uccelli e campane – musica representativa

Muzyka włoska XVII wieku

Ensemble Contrasto Armonico

Włoska sztuka muzyczna XVII wieku wywodzi się z praktyki improwizacyjnego i wirtuozowskiego ozdabiania kompozycji mnóstwem szybkich nut. I choć często narzekano na artystów, że się swoimi umiejętnościami jedynie popisują, celem tej sztuki był wyraz muzyczny, a także przedstawienie w utworach treści zaczerpniętych z ówczesnych realiów. Znajdziemy w tych kompozycjach tematy religijne, naśladownictwo brzmień i sposobów grania na różnych instrumentach muzycznych, bicie dzwonów oraz śpiew ptaków. Utwory usłyszymy w wykonaniu międzynarodowego składu instrumentalistów.

Ensemble Contrasto Armonico, fot. archiwum zespołu

24 sierpnia, godz. 20.00

Klubokawiarnia Mleczarnia

Renesansowa potańcówka

Agnieszka Obst-Chwała – kierownictwo artystyczne

Sabionetta

Anna Korbolewska i Anna Ilczuk – taniec

Zapraszamy do wspólnej zabawy, podczas której zagra renesansowa kapela, a wodzirej nauczy nas tańców z epoki. Najstarsze informacje na temat choreografii z tego okresu pochodzą z XV wieku i zachowały się w manuskryptach, głównie włoskich, francuskich, angielskich oraz burgundzkich. Zaprezentujemy wiele z tradycyjnych zabaw, a dzięki prostocie układów każdy będzie mógł przyłączyć się do tańca.

25 sierpnia, godz. 20.00

Ratusz, Sala Wielka

Oci, oci, fi de li fi

Od symbolu do muzycznej ilustracji. Muzyka XIV wieku

Tomasz Dobrzański – kierownictwo artystyczne

Ars Cantus

Kompozytorzy późnego średniowiecza, będący najczęściej jednocześnie poetami, zaczęli poszukiwać sposobów muzycznego ilustrowania tekstów. Na początku pojawiło się ono w postaci onomatopeicznego naśladownictwa dźwięków instrumentów muzycznych i śpiewu ptaków. Tak pisali tę muzykę Francuzi. Włosi natomiast do opowiadania scen z życia codziennego stworzyli specjalne formy muzyczne. W ich muzyce znajdziemy polowania, sceny z pracy pasterzy oraz pożar. Artyści z niemałą wirtuozerią poprowadzą nas do świata wyobraźni.

Ars Cantus, fot. Wanda Parzonka

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.

Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1

Stary Ratusz, Rynek

Oratorium Marianum, plac Uniwersytecki 1

Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Pawła Włodkowica 5

16. Forum Musicum — program

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.