Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Fotografia industrialna w Gabinecie Fotografii

Fotografia industrialna w Gabinecie Fotografii

Muzeum Narodowe w Warszawie

Fotografia industrialna w Gabinecie Fotografii

Wnętrza fabryk, rozwój kolei, budowa mostów, wiaduktów i tam rzecznych – to tylko niektóre z tematów nowego pokazu w Gabinecie Fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku. Można zobaczyć ponad 60 zdjęć z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Dokumentacja postępu

Wątki industrialne pojawiły się w fotografii już w samych początkach jej istnienia. Jako jeden z kluczowych XIX-wiecznych wynalazków idealnie spełniała zadanie rejestrowania intensywnych zmian w ówczesnym świecie. Utrwalała śmiałe modernistyczne realizacje, ale też dynamicznie zmieniające się otoczenie człowieka, charakter miast i krajobraz naturalny. Nowe, przemysłowe tematy dostarczane przez „wiek pary i elektryczności” były atrakcyjnymi i pobudzającymi wyobraźnię obrazami. Fotografia była rzeczowym reportażem. Oswajała też ówczesnego człowieka z dokonaniami rewolucji przemysłowej, m.in. dzięki reprodukcjom w prasie. Dziś zdjęcia te mają wartość dokumentalną, pozwalają poznać i zrozumieć przeszłość. Dostarczają też wielu doznań estetycznych.

fotograf nieznany, Warszawska gazownia miejska przy ul. Dworskiej na Woli, ok. 1890, odbitka na papierze albuminowym z negatywu szklanego kolodionowego, Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Zainteresowanie konstrukcją

Potrzeba rejestrowania postępu nie wykluczała powstawania intrygujących wizualnie obrazów. Fotografowie, wywodzący się często ze środowisk artystycznych, kładli duży nacisk na estetyczny aspekt kompozycji. Z biegiem czasu wytworzył się jednak nowy typ fotografa-inżyniera, który skupiony był bardziej na prezentacji samej konstrukcji i dokumentowaniu procesu jej powstawania. Takie różne podejścia widzimy, porównując na przykład wykonane w latach 60. XIX wieku w Warszawie fotografie z budowy mostu Kierbedzia z późniejszymi o 40 lat odbitkami, dokumentującymi wznoszenie mostu Poniatowskiego. Na zdjęciach można też odnaleźć katastrofy budowlane, wypadki i pożary – nieuniknione elementy rozwoju przemysłowego.

Nowatorskie spojrzenie

Fotografia industrialna zapoczątkowała tworzenie się nowego języka formalnego. Nowoczesne kadry, często zaskakujące sposobem ujęcia, budowane z precyzją i dbałością o kompozycję, pokazują nie tylko zmieniający się świat, lecz także narodziny nowej percepcji i estetyki. Fotografowie dostrzegli piękno w przenikających się liniach kratownic mostów, w rytmie konstrukcji rusztowań i arkad wiaduktów. Zestawienie kadrów powstałych w tym samym czasie w różnych częściach świata, np. ujęcia mostu w Tczewie przez Karola Beyera i tamy na Nilu autorstwa Jakuba Robertsona i Felixa Beato, pokazuje obecną wśród ówczesnych twórców wspólnotę myślenia o fotograficznym obrazie.

Maksymilian Fajans (1825–1890), Budowa dworca Drogi Żelaznej Warszawsko-Terespolskiej na Pradze, 1866, odbitka na papierze albuminowym z negatywu szklanego kolodionowego, Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Fotograficzna podróż do XIX wieku

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się wyjątkowa w skali kraju kolekcja fotografii. Znaczną część zbioru tworzą zdjęcia z drugiej połowy XIX wieku. Ich wybór można zobaczyć w Gabinecie Fotografii. To kameralna przestrzeń wydzielona w stałej Galerii Sztuki XIX Wieku. Ze względów konserwatorskich fotografie są prezentowane rotacyjnie, w trzymiesięcznych odsłonach. Każdy z pokazów w Gabinecie, stworzonych na podstawie autorskich scenariuszy, pozwala prześledzić związki między fotografią a innymi dziedzinami sztuki. Twórczyniami odsłony Fotografia industrialna są panie Magdalena Bajbor i Anna Masłowska ze Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych MNW. Pokaz będzie dostępny dla publiczności od 21 czerwca do 24 września 2023 roku.

We wtorki wstęp na wystawy stałe, w tym do Gabinetu Fotografii, jest bezpłatny.

Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.