Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Fotografia dzikiej przyrody

Fotografia dzikiej przyrody

Muzeum Miejskie Wrocławia

Wystawa

Fotografia dzikiej przyrody (Wildlife Photographer of the Year 2013)

Muzeum Miejskie Wrocławia

Stary Ratusz, Rynek, Wrocław

Otwarcie wystawy – 5 listopada 2014 roku, godz. 18.00, wystawa czynna do 30 listopada 2014 r.

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Worldwide.

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 roku i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dwunasty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w szesnastu kategoriach oraz w ramach dwóch nagród specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tysięcy fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tysiące autorów z 96 krajów.

Agorastos Papatsanis (Grecja) Magiczne grzyby.jpg

Celem, jaki przyświeca organizatorom konkursu i wystawy, jest inspirowanie coraz to nowych pokoleń fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiania zgromadzonych zdjęć ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą liczbę widzów.

Życie to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu – to może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki znalezieniu się autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata niektóre z nich zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas dbałość o jej jakość w przyszłości.

Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia – dwa – wykonane przez polskich fotografów. Pan Łukasz Bożycki, z Warszawy, za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia p. Mateusza Piesiaka, z Wrocławia, pt. Ostatni blask światła, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „15-17 lat”.

Najnowsza edycja wystawy zagości w Muzeum Miejskim Wrocławia kolejny rok z rzędu. Ogólnopolskim sponsorem wystawy jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na FotografiaDzikiejPrzyrody.pl.

Diana Rebman (USA) Nadzieja dla bliźniąt

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.