Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: VIVE LA MODE, czyli Francuzki na polskim tronie

VIVE LA MODE, czyli Francuzki na polskim tronie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawa kostiumów inspirowanych modą epoki baroku, zaprojektowanych i wykonanych przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Do 30 października 2017 roku jest prezentowana w Galerii Portretu Polskiego XIX wieku.

Moda kobieca panująca na polskich dworach w XVII wieku pozostawała pod ogromnym wpływem Paryża i Wersalu. Nowe trendy rozpowszechniły dwie polskie królowe pochodzące z Francji: Ludwika Maria, małżonka króla Władysława IV, a potem Jana Kazimierza, oraz Maria Kazimiera, żona króla Jana III. Ubiory barokowe charakteryzowała duża ozdobność. Wytworne stroje wykonane były z bogatych tkanin, niekiedy przetykanych złotą nicią, zdobiono je wstążkami i koronkami. Nowa moda pozwalała odsłaniać niewieście szyje i ramiona, stopniowo wymuszała także zmianę kobiecej sylwetki. Ciało było podane do przodu, a przeciwwagę dla wyeksponowanego biustu stanowił podkreślony tył spódnicy.

Zgromadzone na wystawie stroje zostały zaprezentowane na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w czasie Nocy Muzeów 20 maja 2017 roku przez uczestniczki projektu charytatywno-edukacyjnego Debiutantki autorstwa pani Agnieszki Michalczyk. Inspiracją dla powstania kostiumów były barokowe portrety z XVII i XVIII wieku.

Stroje powstały pod kierunkiem p. Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i pod opieką dyrektora artystycznego, p. Agaty Manowskiej. Kurator wystawy: p. Agnieszka Michalczyk. Wstęp w cenie biletu do pałacu.

***

Wilanowskie widokówki

Widokówki, kartki i listy w czasach e-maili i esemesów odchodzą w zapomnienie. A może warto wrócić do dobrego zwyczaju i piękną widokówkę, pamiątkę z wycieczki do królewskich ogrodów, wysłać swoim bliskim? Zapraszamy na rodzinne spacery przyrodnicze połączone ze wspólnym pisaniem kartek. Każdy uczestnik spotkania otrzyma tematyczną widokówkę autorstwa Grety Samuel, której piękne ilustracje zdobią rodzinny przewodnik Ogrody wilanowskie – 12 pełnych przygód spacerów.

5 sierpnia 2017 r., godz. 11.00: Piękno użytkowe, czyli dawne zabudowania gospodarcze

W czasie sierpniowego spotkania udamy się na teren dawnego folwarku. Dowiemy się, gdzie znajdowały się różnorodne zabudowania gospodarcze, jakie hodowano w nich zwierzęta, co w nich przechowywano. Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z dawnymi planami wilanowskiej rezydencji i spróbować odszukać w przestrzeni to, co już nie istnieje. Obejrzymy także zachowane po dziś dzień zabytkowe obiekty architektoniczne. Przekonamy się, że obora także może być piękna.

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od 7 do 10 lat. Spotykamy się przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp z biletem edukacyjnym za 10 zł. Bilety są dostępne w kasie muzeum lub Internecie.

Informacje: tel. (+48) 22 54 42 850 (w dni robocze w godzinach 9.00-16.00) 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.