Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Galeria Sztuki Średniowiecznej obchodzi urodziny

Galeria Sztuki Średniowiecznej obchodzi urodziny

Muzeum Narodowe w Warszawie

Już niedługo Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie stanie się sceną koncertową dla Festiwalu Nowe Epifanie, tłem debat o sztuce romańskiej i gotyckiej oraz centrum opowieści o zwyczajach i symbolach Wielkanocy. Swą obecną aranżację galeria zyskała 10 lat temu, jest więc co świętować.

Dźwięki „wieków średnich”

1 kwietnia 2023 roku o godz. 19.00 i 21.30 w Galerii Sztuki Średniowiecznej odbędą się koncerty Deduto sey. Świat jako otchłań w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria w składzie: Julieta Gonzalez-Springer (sopran) i Ryszard Lubieniecki (portatyw, clavisimbalum). Główną część programu wypełni późnośredniowieczna muzyka świecka. Polifoniczne kompozycje włoskie i francuskie pogrupowano w trzy sekcje. Pierwszą poświęcono przedstawieniom świata w tekstach Deduto sey Antoniego Zacara de Teramo i O cieco mondo Jakuba da Bologny. W środkowej części pojawi się temat kapryśnej i nieprzewidywalnej Fortuny, trzecią zaś wypełnią muzyczne przedstawienia zwierząt i fantastycznych stworzeń. Koncerty odbędą się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Galeria Sztuki Średniowiecznej, fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Religijne konteksty Wielkiej Nocy

W Galerii Sztuki Średniowiecznej można dowiedzieć się, że o Zmartwychwstaniu naszego Pana Jezusa Chrystusa opowiadają liczne symbole, których używali artyści w tej epoce. To m.in. kogut, feniks, orzeł, liczba osiem i muszla ślimaka. O pełnej znaczeń wielkanocnej symbolice opowiada wykład czwartkowy online. Na wspólne poznawanie wielkanocnych obyczajów zapraszamy także najmłodsze dzieci z opiekunami – najbliższe spotkania rodzinne odbędą się 2 kwietnia. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w oprowadzaniach z audiodeskrypcją poświęconych Wielkiej Nocy. Zapraszamy także do świątecznego zwiedzania Galerii Sztuki Średniowiecznej w Poniedziałek Wielkanocny – Muzeum będzie wtedy otwarte od godz. 10.00 do 18.00.

Galeria Sztuki Średniowiecznej, fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Średniowiecze przez cały rok

Stałym elementem programu kształcenia w szkołach jest kultura i sztuka średniowiecznej Europy. Galeria Sztuki Średniowiecznej pozwala na poznanie fenomenu epoki – w tej szczególnej przestrzeni Muzeum organizuje różnorodne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach cyklu online „Maturalne SOS” tegoroczni maturzyści mogą wziąć udział w wykładzie o sztuce średniowiecza. Natomiast na warsztatach dla nauczycieli tematem przewodnim jest różnorodność form i tematów dzieł sztuki „wieków średnich”.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Galeria Sztuki Średniowiecznej, fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

zdjęcia: Bartosz Bajerski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.