Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Galicja i jej wschód — Polacy, Ukraińcy i Żydzi w dawnej Austrii

Galicja i jej wschód — Polacy, Ukraińcy i Żydzi w dawnej Austrii

Międzynarodowe Centrum Kultury

Galicja i jej wschód — Polacy, Ukraińcy i Żydzi w dawnej Austrii

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do wysłuchania wykładu pana dr. Jakuba Forst-Battaglii, historyka i slawisty, byłego dyplomaty oraz ambasadora. Spotkanie odbędzie się 23 października 2023 roku o godzinie 18.00 w sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25.

Monarchia Habsburgów to zjawisko szczególne: narody ją tworzące cieszyły się dużymi swobodami. Rozwój poszczególnych grup narodowościowych i wyznaniowych był konsekwencją prowadzonej polityki wewnętrznej. Ten proces dotyczył również Galicji.

Okres od Wiosny Ludów do wybuchu pierwszej wojny światowej (1848–1914) to czas wielu ważnych procesów: tworzenia programów ideowych, wyłaniania się nowych liderów politycznych, ewolucji lokalnych tradycji. Pan dr Jakub Forst-Battaglia przedstawi dynamikę ruchów separatystycznych, zmierzających do utrzymania podziału na ukraińską Galicję Wschodnią i polską Galicję Zachodnią, opowie także o żydowskim ruchu narodowym i syjonistycznym. Ważnym punktem wykładu będzie polityczna historia Galicji: od tworzącej się socjaldemokracji poprzez centrum liberalno-demokratyczne do krakowsko-lwowskiego konserwatyzmu.

Galicja i jej wschód — Polacy, Ukraińcy i Żydzi w dawnej Austrii

Jakub Forst-Battaglia – ur. 1950 r., historyk i slawista, w 1975 r. otrzymał w Wiedniu tytuł doktora z dziedziny historii Europy Wschodniej i historii nowożytnej, był wykładowcą na Uniwersytecie Wiedeńskim, pracował również w Austriackiej Akademii Nauk oraz Österreichischer Rundfunk. Jako dyplomata pracował w Moskwie, Madrycie, Pradze, Tallinie i Kijowie, był ambasadorem Austrii w Estonii w latach 2001–2006, dyrektorem Austriackiego Forum Kultury na Ukrainie w latach 2011–2015. Jest autorem Polnisches Wien (1983), dwóch przewodników kulturalno-historycznych – po Polsce (1980) i Węgrzech (1984), a także licznych artykułów w wydaniach zbiorowych i czasopismach naukowych na tematy historyczne dotyczące Polski i monarchii Habsburgów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.