Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Generał Stanisław Sojczyński „Warszyc” — rocznica śmierci

Generał Stanisław Sojczyński „Warszyc” — rocznica śmierci

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Generał Stanisław Sojczyński „Warszyc”
— rocznica śmierci wyklętego bohatera

W ramach obchodów rocznicy śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – współorganizowanych wraz z Łódzkim Stowarzyszeniem Miłośników Militariów „Kompanja Brus” – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na wykład pana dr. Tomasza Toborka pt. Konspiracyjne Wojsko Polskie, który odbędzie się 19 lutego 2015 r. o godz. 16.30 w sali multimedialnej Bazyliki pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Piotrkowskiej 265 w Łodzi.

Pierwszą część spotkania poprowadzi pani dr Joanna Żelazko, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

W ramach obchodów zapraszamy również do obejrzenia wystawy pt. Żołnierze „Warszyca” przygotowanej przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, która będzie prezentowana w gmachu Bazyliki przez dwa tygodnie.

***

Wystawa po raz pierwszy zaprezentowana została w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi 4 października 2001 r. i była to pierwsza ekspozycja przygotowana przez pion edukacyjny łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Otwierano ją w kilkunastu miastach regionu, następnie została wypożyczona do stałej prezentacji w dawnym areszcie Urzędu Bezpieczeństwa – dzisiejszym gmachu Muzeum Regionalnego w Radomsku. Pierwotnie składała się z fotografii, dokumentów, filmu z procesów Stanisława Sojczyńskiego i Jana Małolepszego oraz pamiątek pochodzących z archiwum łódzkiego oddziału IPN, Muzeum w Radomsku, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Ogólnokrajowego Związku byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i zbiorów prywatnych.

Kapitan Stanisław Sojczyński „Warszyc” był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia działającej w centralnej Polsce. Zamysłem organizatorów wystawy było ukazanie drogi życiowej „Warszyca” jako jednego z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni w 1945 r. po zakończeniu okupacji niemieckiej. Wystawa pokazuje także losy jego podkomendnych i powody, dla których zdecydowali się pozostać w konspiracji. Ramy chronologiczne prezentowanej wystawy obejmują lata 1939-1948. Całość dopełniają informacje o losach żołnierzy „Warszyca” w okresie późniejszym. Wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny, dlatego starano się ukazać szerokie tło historyczne. Przedstawiono materiały pokazujące losy żołnierzy „Warszyca” w okresie okupacji niemieckiej i po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej. Ukazują one struktury organizacyjne i zasady funkcjonowania oddziałów partyzanckich, ich polityczne cele oraz życie codzienne żołnierzy AK i KWP.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.