Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Genius loci. Miejsce — ludzie — zbiory (IV odsłona)

Genius loci. Miejsce — ludzie — zbiory (IV odsłona)

Muzeum Narodowe w Krakowie

Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory (czwarta odsłona)

Od 7 grudnia 2023 roku w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 można zobaczyć czwartą odsłonę wystawy Genius loci… Jest to kontynuacja prezentacji darów dla artysty oraz muzeum.

1 maja 1883 roku artyści postanowili uczcić jubileusz dwudziestopięciolecia pracy artystycznej Jana Matejki. Stworzyli albumy z wykonanymi przez siebie pracami. Ekspozycja prezentuje jeden z nich, który zawiera rysunki, akwarele i prace olejne m.in. Jana Styki, Władysława Rossowskiego, Juliusza Kossaka, Edwarda Lepszego i Kazimierza Pochwalskiego. Dzieła te są prezentowane po raz pierwszy – aby dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00.

Józef Krzesz-Męcina (1860-1934), Zdobycie chorągwi, 1883, technika rysunkowo-malarska

Muzyczne MNK

Na weekend od 8 do 10 grudnia przygotowaliśmy trzy propozycje koncertowe. W repertuarze znalazły się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, a także wprowadzające w świąteczny nastrój kolędy i pastorałki z różnych stron świata.

8 grudnia, godzina 16.00–17.00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, wstęp wolny.

Państwo Iwan Palovič (altówka) oraz Jordana Palovičová (fortepian) zaprezentują utwory Lubosza Bernátha, Zoltána Kodálya, Pawła Hindemitha, Alexandra Winklera.

10 grudnia, godzina 16.00–17.00, Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, wstęp wolny.

Koncert fortepianowy muzyki Chopina i Szymanowskiego w wykonaniu pana Michała Basisty.

10 grudnia, godzina 19.00, Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15, wstęp: 40 zł.

Zimowy dziedziniec. Koncert kolędowy: podczas koncertu zostaną zaprezentowane dawne motety bożonarodzeniowe oraz kolędy i pastorałki z różnych stron świata. Utwory wykona zespół Cracow Singers pod kierownictwem artystycznym pana Karola Kusza.

Józef Mehoffer, Śpiewaczka, 1896, olej, płótno, własność Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B.G. Woźnickiego (fot. Illa Lewin, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B. G. Woźnickiego)

Planety tańcem poruszone

16 grudnia o godz. 20.00 zapraszamy do Muzeum Książąt Czartoryskich na spektakl baletowy w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Nawiązuje do tematyki teorii astronomicznych, kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika.

Spektakl składa się z trzech części, które przedstawiają zjawiska astronomiczne oraz ruchy planet w naszej galaktyce. Będziemy mogli zobaczyć choreografie z XVI i XVII wieku odnoszące się do tematyki planet, jak np. Ardente Sole, Chiara Stella oraz taniec słońca z Baletu Nocy. To niezwykłe widowisko, w którym nie zabraknie też postaci alegorycznych – Astronomii, Słońca, Księżyca, Ziemi, planet układu słonecznego, oraz bohatera spektaklu: Mikołaja Kopernika.

Wstęp: 50 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.