Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Światło w kolorze. Gliwickie witraże

Światło w kolorze. Gliwickie witraże

Muzeum w Gliwicach

Światło w kolorze. Gliwickie witraże

Cykl Światło w kolorze, przygotowany i prowadzony przez panią Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poświęcony będzie odkrywaniu piękna gliwickich witraży. Ukryte we wnętrzach historycznych kamienic, delikatne i narażone na zniszczenia, często niedostępne miłośnikom tych wyjątkowych zabytków, nadających światłu kolor – większości nie są znane. Według wykazu, który opracowałam w 2000 roku, w kamienicach, budynkach użyteczności publicznej, zachowało się około 80 witraży i przeszkleń witrażowych. Obecnie pewnie jest ich dużo mniej. Tym bardziej trzeba o nich opowiadać – mówi autorka cyklu. Opowieść uzupełniona zostanie historią sztuki witrażowniczej. Na spotkanie pt. Piękno kruche i ukryte zapraszamy do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 9 lutego 2024 roku o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Światło w kolorze. Gliwickie witraże

Kolejne spotkania: 

1 marca, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie drugie: Rozkwitające witraże

Pojedyncze kwiaty czy większe kompozycje floralne to jedne z piękniejszych motywów w sztuce. W Gliwicach ornamenty roślinne znajdziemy np. na secesyjnych witrażach. Jak to w secesji, nie można pominąć związanej z królestwem flory symboliki inspirującej artystów. Kwiat irysa, róży, nasturcji lub drzewko pomarańczy – uważne oko dostrzeże je w oknach historycznych kamienic. Podczas wykładu roślinne witrażowe kompozycje porównamy z przepięknymi rysunkami z zielnika Stanisława Wyspiańskiego, mistrza secesji.

5 kwietnia, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie trzecie Witrażowa menażeria

Co łączy przedstawienia zwierząt  i mitycznych stworów? Kompozycje na szklanych obrazach. Paw, lew, sowa czy smok to również ukryte symbole, alegorie. Secesja lubowała się w takich tajemnych przesłaniach. W Gliwicach nie brakuje tego typu szklanych zagadek. Opowiemy o nich.

10 maja, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie czwarte: Świat człowieczy w witrażu

Sceny z pracującymi ludźmi, motywy herbów i inicjałów umieszczonych na geometrycznym tle – to kolejna tematyka, od której nie stroni witraż. Obecnie niektóre z symboli są trudne do odczytania, a zbyt hermetyczna wiedza w kwestii rozumienia symboliki szklanych obrazów powoduje, że dzisiaj odbieramy ich piękno powierzchownie i raczej dosłownie. Spróbujemy rozwikłać ukryty przekaz przynajmniej niektórych z nich.

5 czerwca, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie piąte: Nie tylko secesja. Witraże art déco

Witraże geometryczne, zapowiadające następny styl w sztuce, który nastąpił po secesji – arts decoratifs – to gliwickie dekoracje wpisane do rejestru zabytków. Styl ten był skierowany do majętnych mieszkańców, którzy zdobili wnętrza swoich siedzib. Wijące się linie zastąpiły geometryczne, krystaliczne formy: kwadrat, koło, romb, piramidy. Wszystko zatopione w nasyconych, intensywnych barwach.

4 października, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie szóste: Witraż niejedno ma imię

Witraże to nie tylko kolorowe szkło wprawione w ołowiane ramki. Nazywamy witrażem czy pseudowitrażem także trawione przeszklenia, niekoniecznie barwne lub takie, gdzie do połączenia szybek wykorzystano nie ołów, ale drewno, jak również współczesne malowidła na szkle. O pseudowitrażach stanowiących dekorację wystroju wnętrza kaplicy szpitalnej Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – zaskakująco barwnych i mających bardzo ciekawą historię powstania – opowiemy podczas spotkania.

8 listopada, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie siódme: Witraż i architektura

Budowle z witrażowymi kopułami, świetlikami, ścianami to najtrudniejszy element do zachowania. Przyczynia się do tego delikatność konstrukcji i kruchość materiału. Czy dawna Palmiarnia była ozdobiona barwnymi szybkami? Nie, jednak historia tego szklanego obiektu oraz późniejszej budowli jest frapująca.

6 grudnia, Willa Caro, godz. 17.00

Spotkanie ósme: Witraż w służbie sacrum

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.