Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „Hedda Gabler” — spektakl w języku norweskim

„Hedda Gabler” — spektakl w języku norweskim

Ambasada Królestwa Norwegii

Widzowie, którzy wybiorą się 21 lub 22 sierpnia na Heddę Gabler według H. Ibsena do Teatru Chorea w Łodzi, będą mieli nie lada gratkę: obejrzą dramat w języku norweskim! Dodatkowo odbędą się warsztaty znanej norweskiej aktorki Junii Dahr dla aktorów i performerów.

Hedda Gabler, 21 i 22 sierpnia 2014 roku, godz. 17:00, Skansen Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282.

Warsztaty Junii Dahr dla aktorów i performerów pt. How can we extend our space?, 23 sierpnia 2014 r., godz. 11.00-15.00.

Hedda Gabler (Henryk Ibsen)

Reżyseria: Tonje Gotscalksen

Adaptacja tekstu: Junia Dahr i Tonje Gotscalksen

Producent: Marianna Roland

Obsada: Junia Dahr, Nina Woxholtt, Robert Skjærstad, Hauk Heyerdahl, Wawrzyniec Øyno

Spektakl grany w języku norweskim. Widzowie otrzymają streszczenie sztuki po polsku.

Dramat Henryka Ibsena zostanie przeniesiony z tradycyjnej przestrzeni teatralnej do przestrzeni bardziej realistycznej, ulokowanej w jednym z drewnianych domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Widz zostanie zaproszony do pokoju gościnnego, by w sposób bezpośredni doświadczyć dramatu Ibsena rozgrywającego się wewnątrz domu Heddy Gabler.

Poprzez eksperyment przeniesienia dramatu ze sceny w niecodzienną przestrzeń i bliskość, zarówno aktorzy, jak i publiczność staną przed wyzwaniem odczytania znanych tekstów Ibsena na nowo. Jak będziemy postrzegać Heddę Gabler, znajdując się w domu z rodziną i będąc naocznymi świadkami katastrofy?

To jest prawdopodobnie najbliższa wersja idealnej Heddy Gabler, jaką kiedykolwiek zobaczymy. (Kulturspeilet)

Z 40, 50 osobami na widowni mamy do czynienia z unikatową atmosferą. Henryk Ibsen został przeniesiony z teatru do prawdziwego pokoju. Daje to siłę i możliwość zrozumienia, co dzieje się w prawdziwym dramacie Ibsena. (Aftenposten)

Bilety: www.retroperspektywy.com

*****

Warsztaty dla aktorów i performerów pt. How can we extend our space?

godz. 11.00-12.30 – otwarta dyskusja połączona z projekcją filmów – wstęp wolny

godz. 13.00-15.00 – warsztaty – koszt: 45 zł

Na warsztatach pokazane zostaną techniki pracy Grotowskiego i Stanisławskiego oraz metody relaksacyjne, oddychania i wizualizacji. Otwartej dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja filmów o metodzie pracy norweskiego Teatru Visjoner z aktorami, a także pokazy wybranych spektakli.

Junia Dahr – dyrektor artystyczna, założycielka i aktorka Teatru Visjoner stworzyła odrębny, unikalny styl w norweskim teatrze. Wystąpiła w wielu filmach, m.in. w Wiarołomnych Liv Ullmann według scenariusza Ingmara Bergmana. Klasycznie wykształcona w Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Oslo, ma na swoim koncie wiele kreacji teatralnych (m.in. w sztukach Szekspira, Ibsena, Czechowa). W latach 1980-1981 była stypendystką w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

Informacje i zapisy pod adresem: chorea.warsztaty@gmail.com.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.