Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: O historii Wrocławia i Śląska inaczej

O historii Wrocławia i Śląska inaczej

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Szanowni Państwo,

Po przerwie wakacyjnej zapraszamy na nasze kolejne odczyty wtorkowe, zaczynające się jak zwykle o godz. 18:00, w audytorium Instytutu Historii UWr przy ul. Szewskiej 49 (I piętro) we Wrocławiu.

W tym roku akademickim zestaw odczytów jest szczególnie atrakcyjny — każdy z pewnością znajdzie coś interesującego.

Zaczynamy już niebawem, 9 października 2012 r., przechadzką po mostach wrocławskich. Potem wybierzemy się do naszego pięknego ZOO (23 października). W listopadzie przekonamy się, czego można się dowiedzieć o miłości we Wrocławiu na podstawie zabytków archeologicznych (6 listopada) oraz czy istnieją krasnoludki (nie tylko wrocławskie) (20 listopada). W grudniu usłyszymy, jakim winem raczyli się Wrocławianie (4 grudnia) oraz jak wyglądały te śląskie pałace, które „udało się” zniszczyć całkowicie (11 grudnia). Nowy rok zaczniemy od kroniki wypadków, ale niestety nie miłosnych, tylko zakładowych, we Wrocławiu zaraz po wojnie (8 stycznia 2013 r.), a następnie, dla uspokojenia nerwów, nacieszymy się Wrocławiem jako metropolią kulturalną w tej części szesnastowiecznej Europy (22 stycznia).

Wracamy koniecznie po miesięcznej przerwie semestralnej, ponieważ czekają dwa prawdziwe HITY: dzieje naszego pięknego Dworca Głównego nakreślone przez osoby kierujące jego renowacją (26 lutego) oraz relacja o rezultacie i znaczeniu prac archeologicznych prowadzonych na Nowym Targu, usłyszana z ust osób nimi kierujących (5 marca). Po tych emocjach wsiądziemy do pociągu i zobaczymy, gdzie też można nim było niegdyś dojechać z Wrocławia (19 marca). W kwietniu posłuchamy o stuletnich już dziejach kanału przeciwpowodziowego i żeglugi wielkiej we Wrocławiu (9 kwietnia) oraz, przed długim weekendem, obejrzymy zabytki architektury z naszego rejonu Europy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO (23 kwietnia). Po pasjonującej podróży wrócimy do Wrocławia, aby obejrzeć detale architektoniczne naszych pięknych, choć często zaniedbanych, kamienic (7 maja) oraz porównamy funkcje, jakie spełniały dwa chyba najpiękniejsze Rynki w Polsce: wrocławski i krakowski (21 maja). Na zakończenie wsiądziemy do tramwaju elektrycznego, aby wraz z nim zmienić oblicze przedwojennego Wrocławia (4 czerwca).

PROGRAM

9 października — p. Leszek Budych: Wrocław mostami stoi — mosty wrocławskie przez wieki

23 października — p. Henryk Klamecki: Historia rozwoju przestrzennego i architektonicznego wrocławskiego ZOO

6 listopada — p. Krzysztof Wachowski: Miłość w średniowiecznym Wrocławiu w świetle odkryć archeologicznych

20 listopada — p. Grzegorz Pisarski: Wszystko o krasnoludkach (nie tylko wrocławskich)

4 grudnia — pp. Grzegorz Sobel, Joanna Nowosielska-Sobel: „Szlachetne wina sprzedają wszędzie w mieście”, czyli o historii Wrocławia z Bachusem w tle

11 grudnia — p. Romuald M. Łuczyński: Znikły z krajobrazu. Dolnośląskie pałace, po których zachowało się jedynie wspomnienie…

2013

26 lutego — pp. Krystyna Kirschke, Paweł Kirschke: Dwór kolejowy – Wrocław Główny (1857–2012)

5 marca — pp. Kamila Marcinkiewicz, Jerzy Piekalski: Wschodnia strefa Starego Miasta we Wrocławiu w świetle archeologicznych badań placu Nowy Targ

19 marca — p. Tomasz Jaśkiewicz: Z Wrocławia do Paryża, Sztokholmu etc. Kolejowe połączenia międzynarodowe z Wrocławia po 1945 r.

9 kwietnia —  p. Leszek Budych: Kanał przeciwpowodziowy i żeglugi wielkiej we Wrocławiu (w stulecie budowy)

23 kwietnia — p. Romuald M. Łuczyński: Zabytki architektury wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO na szlakach turystycznych Europy Środkowej i Wschodniej

7 maja — p. Ewelina Kodzis: Wrocławskie kamienice — piękno ukryte w detalach

21 maja — p. Cezary Buśko: Salon czy targowisko: rzecz o średniowiecznych Rynkach we Wrocławiu i w Krakowie

4 czerwca — p. Tomasz Sielicki: Tramwaje elektryczne we Wrocławiu w latach 1893–1945

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Odczyty 2013 r.

Harmonogram planowanych odczytów: www.wtmh.pl/ i www.facebook.com/atohistoria/.

spotkania WTMH 2013

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.