Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Huculi — ludzie z lepszej gliny

Huculi — ludzie z lepszej gliny

Muzeum Etnograficzne

Huculi – ludzie z lepszej gliny

1 lipca – 2 września 2012 r.

Ponad 150 exponatów składa się na wystawę prezentującą huculską ceramikę ludową. Pokazane zostały między innymi kafle, misy, pojemniki na wódkę i inne naczynia użytkowe.

O specyfice huculskiej ceramiki ludowej świadczy różnorodność wzorów, technik zdobienia, kolorystyka i bogactwo motywów dekoracyjnych. Na licznych kaflach, dzbanach i okrągłych pojemnikach na wódkę – „kołaczach” można podziwiać misterne ornamenty roślinne, geometryczne, a także przedstawienia ludzi, zwierząt, ptaków, które tworzą ciekawe scenki z ówczesnego życia codziennego. Oprócz naczyń typowo użytkowych na wystawie prezentowane są również bogato zdobione trójramienne świeczniki, lichtarze i galanteria ceramiczna. Autorami prac są znani garncarze pokuccy ze sławnych ośrodków garncarskich w Kosowie, Kutach i Pistyniu, z Aleksandrem Bachmińskim, Michałem i Józefem Baranowskimi na czele. Pokazana została ceramika autorstwa uczniów i nauczycieli Szkoły Garncarskiej w Kołomyi na Huculszczyźnie. Na wystawie prezentowane są także wyroby urodzonego na Huculszczyźnie (Pistyń, dawne woj. stanisławowskie) Kazimierza Woźniaka, który w 1946 r. został przesiedlony do Oławy.

Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, część — ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Etnograficznego i prywatnej kolekcji Barbary Matusiewicz z Oławy.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul Romualda Traugutta 111/113

huculi_1.jpg

huculi_2.jpg

huculi_3.jpg

Zdjęcia: Kazimierz Woźniak, ceramika wg wzorów huculskich, Oława, 1959 r., ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.