Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Bułgarskie ikony szkoły Bansko

Bułgarskie ikony szkoły Bansko

Muzeum Narodowe w Krakowie

Bułgarskie ikony szkoły Bansko

45 ikon bułgarskich ze szkoły Bansko, głównie z XIX wieku, prezentujemy od 23 marca 2023 roku w sali wystaw zmiennych w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17). Pokaz daje możliwość porównania ich z ikonami powstałymi w tym samym stuleciu na ziemiach polskich.

Bańska szkoła malowania ikon należy do najwybitniejszych zjawisk w historii kultury bułgarskiej XVIII i XIX wieku. Jej przedstawiciele przyczynili się do przemian w myśleniu artystycznym w okresie odrodzenia kultury bułgarskiej, a ich spuścizna to szczególnie cenne świadectwo sztuki narodowej.

Wystawa będzie czynna do 23 lipca 2023 r.

Kurator: pan Mirosław Kruk.

Bułgarskie ikony szkoły Bansko

„Z wizytą powrotną”… II odsłona wystawy w willi Atma

Z wizytą powrotną. Panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku to tytuł drugiej odsłony wystawy w willi Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19).

Po blisko stu latach powracają czasowo do Zakopanego kolejne – po Pochodzie góralipanneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego (1879–1923). Dwa monumentalne dzieła pt. Pochód góralek i Pochód dzieci góralskich były pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku.

Dłuscy zatrudnili uznanych malarzy dekoratorów, wśród których wyróżnić należy: Karola Frycza i Henryka Uziembłę, członków krakowskiego Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”, oraz działającego poza jego strukturami Jana Rembowskiego, mieszkającego od 1903 r. w Zakopanem i leczącego się w zakładzie. W latach 1909–1910 artystom tym powierzono przygotowanie pomieszczeń rekreacyjnych służących „nieszkodliwym dla zdrowia rozrywkom”. I tak: czytelnia z biblioteką wyposażone zostały przez Frycza, salon muzyczny przeobrażono zgodnie z wizją Uziembły, a reprezentacyjny salon teatralny oraz poprzedzający go przedsionek z klatką schodową urządził Rembowski.

Pokaz obrazów Jana Rembowskiego wzbogacony został reprodukcjami fotografii z około 1910 r. Druga odsłona wystawy w Muzeum Karola Szymanowskiego została zaplanowana od 21 marca do końca 2023 r.

Kuratorka: pani Irena Buchenfeld.

Ostatnie dni wystawy

Tylko do 26 marca będzie czynna wystawa Nowy początek. Modernizm w II RP. To już ostatnie dni, by móc zobaczyć ekspozycję prezentującą nowy obraz pierwszej fali modernizmu w okresie międzywojennym.

Na wystawie (al. 3 maja 1) zgromadzone są różnorodne obiekty: od grafiki i malarstwa przez fotografie i film aż po meble, rzemiosło artystyczne i wynalazki techniczne. Aby odnaleźć się w tej mnogości przedmiotów, zapraszamy na zwiedzanie wystawy w towarzystwie kuratora i przewodniczek. Podczas oprowadzania publiczność będzie mogła poznać główne założenia i osie tematyczne wystawy, a także historię i kontekst wybranych obiektów.

23 marca, godz. 16.30 – prowadzenie: pani Zofia Grząślewicz

24 marca, godz. 16.30 – prowadzenie: pani Agata Kokoryn

25 marca, godz. 12.00 – prowadzenie: pan prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK

Wstęp z biletem na wystawę.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.