Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Poznań: Imagines Medii Aevi. Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Imagines Medii Aevi. Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

al. Karola Marcinkowskiego 9

Imagines Medii Aevi. Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

9 kwietnia17 lipca 2016 roku

Kurator: dr Adam Soćko

Z okazji jubileuszu Muzeum przygotowuje wystawę poświęconą sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do około 1530 r. Na wystawie eksponowane będą zabytki z całej Polski. Założeniem prezentacji jest ukazanie niezwykłego bogactwa sztuki tego okresu na podstawie wyboru znakomitych dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych. Wystawa, na którą złoży się około stu eksponatów – rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła, detali architektonicznych – wskazywać będzie na ważne dla historii i kultury polskiej wydarzenia, a zarazem na miejsca i postaci. Zamiarem twórców wystawy jest również wskazanie na aktualność wielu aspektów dziedzictwa wieków średnich dla współczesnego człowieka. Na średniowiecze przypadała przeszło połowa naszej państwowej historii – to czas, kiedy ostatecznie wykształciła i utrwaliła się polska państwowość; to czas, z którego wyrasta nasza tożsamość.

Wystawa będzie ucztą dla wszystkich wrażliwych na piękno sztuki odbiorców. Będzie okazją do podziwiania kunsztu najlepszych twórców epoki wieków średnich w Polsce. Prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła rzymskokatolickiego jako szczególnego, bo obecnego od początku polskiej państwowości „kustosza” zabytków, równoległego obok państwa opiekuna bezcennych zasobów kultury. Wystawa ma ten właśnie aspekt uwypuklić poprzez realną współpracę i silną reprezentację zabytków z kościołów i parafii, a także muzeów diecezjalnych oraz państwowych z całego kraju.

Akcentem kończącym wystawę będzie dzieło sztuki współczesnej – kompozycja pana Stefana Gierowskiego Malowanie dziesięciorga przykazań – którego powstanie zainspirował obraz XV-wiecznego anonimowego artysty. Ten ponadczasowy i intrygujący dialog twórców ma na zasadzie paraboli ustanowić klamrę między uniwersalnymi wartościami świata współczesnego i dawnego, wiecznie aktualnymi pytaniami dotyczącymi ludzkiej egzystencji, kondycji i relacji międzyludzkich.

Muzyka towarzysząca wystawie pochodzi z płyty pani Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Ensemble Peregrina pt. Sacer Nidus, która powstała dzięki samorządowi Województwa Wielkopolskiego.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.