Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Imieniny Krzysztofa

Imieniny Krzysztofa

Muzeum Krakowa

Imieniny Krzysztofa — spacer szlakiem Juliusza Lea

8 lipca, godz. 11.00

Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35) zaprasza na spacer miejski.

Zwierzyniec, Dębniki, Podgórze, Grzegórzki, Prądnik… Dzisiaj trudno wyobrazić sobie Kraków bez tych dzielnic. Każda z nich miała długą i barwą historię, której finał stanowiła realizacja idei Wielkiego Krakowa. Za twórcę wizjonerskiej idei rozwoju przestrzennego i urbanistycznego uważa się Juliusza Lea, który będąc prezydentem Krakowa w latach 1904–1918, doprowadził do znacznych przekształceń w przestrzeni miasta. W jego bogatej biografii nie brakuje także wątków krzysztoforskich, związanych z funkcjonowaniem Naczelnego Komitetu Narodowego. Zapraszamy do udziału w spacerze szlakiem Juliusza Lea i zmian wprowadzonych w pierwszych dwóch dekadach XX wieku.

Prowadzenie: pan Kamil Stasiak.

Wstęp: 15 zł. Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły… — spacer po nowohuckiej przestrzeni dzieci i młodzieży

8 lipca, godz. 14.30

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na spacer z cyklu „Nowohuckie spacery”.

Jego tematem będą przestrzenie wspólne oraz miejsca zabaw i edukacji dla dzieci, które realizowano w Nowej Hucie w latach 50. Odwiedzimy m.in. Zespół Szkół Muzycznych, Szkołę Podstawową nr 80, dawny żłobek na osiedlu Na Skarpie, przedszkole nr 46. Omówiony zostanie sposób projektowania tego typu obiektów, przedstawieni zostaną autorzy wybranych budynków. Architektura miejsc zabaw i edukacji w Nowej Hucie zostanie przedstawiona w szerszym kontekście rozwoju takich miejsc w Krakowie od końca XIX wieku po współczesność.

Prowadzenie: pan dr Michał Wiśniewski. Wstęp: 15 zł.

Spacer kryptonim „Kaim”

13 lipca, godz. 18.00

Zbiórka przed dworem Czeczów przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 36.

Wzgórze Kaim. Gdzie jest, z jakimi wydarzeniami się wiąże i dlaczego w ostatnich latach wzbudza tak wiele dyskusji? Zapraszamy na arcyciekawy spacer na wzgórze Kaim, który poświęcony będzie spotkaniu ze śladami walk toczonych o opanowanie węzła komunikacji i Twierdzy Kraków w listopadzie i grudniu 1914 r.

Przyjrzymy się starciu pomiędzy obrońcami z szeregów armii Monarchii Austro-Węgierskiej i atakującymi wojskami carskiej Rosji. Ze szczególną uwagą spojrzymy na drugi etap bojów, toczących się w bezpośredniej bliskości Podgórza. Będziemy próbować dostrzec ślady tych zmagań, postaramy się zobaczyć i zrozumieć sytuację na ówczesnym polu walki, dotkniemy tego, co jej uczestnicy zostawili nam jako świadectwo i upamiętnienie zmagań, postaramy się rozwiać kilka mitów związanych z miejscami, które zobaczymy podczas spaceru.

Prowadzenie: pan Krzysztof Śliwa.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.