Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Impresje. Młodzi o sztuce dawnej

Impresje. Młodzi o sztuce dawnej

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Impresje. Młodzi o sztuce dawnej

19 marca19 maja 2024 roku

Kuratorzy: Sławomir Ortyl, Grzegorz Wojturski

Pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian, którzy wcielają się w rolę kuratorów. Z kolekcji Muzeum wybrali blisko 70 dzieł sztuki, a do części z nich stworzyli teksty literackie, które również zostaną zaprezentowane. Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej.

Do udziału w wystawie jej kuratorzy – edukatorzy Muzeum Narodowego we Wrocławiu – zaprosili wrocławską młodzież, w większości laureatki i laureatów konkursu literackiego związanego z wrocławskimi zabytkami „Wielka Nagroda Wrocławia – Magnum Praemium Wratislaviae”.

Pracę rozpoczęliśmy od wejścia do magazynów muzealnych, miejsc niedostępnych nie tylko dla zwiedzających, ale też dla większości pracowników Muzeum – mówi pan Sławomir Ortyl. – Po obejrzeniu dzieł sztuki młodzi ludzie wybierali te, które zainspirowały ich do wyrażenia siebie w krótkich utworach literackich.

Zaproponowaliśmy im prawie 300 dzieł, z których mieli wybrać 70. Zaskoczeniem było, że wskazali wszystkie obrazy Vlastimila Hofmanna, jakie znajdują się w naszych zbiorach. Wielkim odkryciem dla nich była też malarka Maria Niedzielska, w której pracach się zakochali. Sporą niespodzianką dla nas było to, że wśród zaproponowanych przez młodzież dzieł znalazły się też rzeźby średniowieczne – mówi pan Grzegorz Wojturski.

Wśród wybranych na wystawę prac nie zabrakło niepokazywanych na co dzień dzieł tak znanych twórców, jak Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Jan Styka, Józef Szermentowski, Jan Matejko, Fryderyk Pautsch i Witold Wojtkiewicz. Każda z sal poświęcona została jednemu tematowi, wśród których można wyróżnić np. codzienność, jej portret, pod chmurami, sacrum, oblicza mężczyzny, wyostrzonym wzrokiem.

Praca młodych współtwórców wystawy to nie tylko wybór dzieł sztuki i napisanie tekstów. Mieli swój udział w tworzeniu plakatu wystawy, wymyślali memy, które pojawiły się w przestrzeni ekspozycji. Jedna ze współtwórczyń – obecnie studentka – nakręciła film oraz zrealizowała spot reklamowy.

Bronisława Rychter-Janowska, „Karnawał wenecki”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa jest dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących, zawiera też trzy trasy zwiedzania dostosowane do wieku: Rozsypane abecadło dla najmłodszych widzów, Pokoje zagadek dla dzieci w wieku szkolnym oraz Wybitni polscy malarze i malarki dla młodzieży i dorosłych. Ekspozycji towarzyszy publikacja.

Młodzi współtwórcy wystawy: Julia Elimes, Katarzyna Emerych, Weronika Fater, Karol Knapiński, Anna Kornafel, Agnieszka Listwan, Maja Majewska, Karolina Mamys, Julia Mazur, Kordian Pokrzewiński, Aleksandra Raczyńska, Jan Samuel, Blanka Starzycka, Dorota Sokołowska, Szymon Szerszeń, Marta Śledzińska, Marcelina Śmigiel, Maciej Wajda.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.