Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Glasgow: Jakobici i Anty-Jakobici, kultura i diaspora

Jakobici i Anty-Jakobici, kultura i diaspora

Uniwersytet Strathclyde

Międzynarodowa konferencja „Jakobici i Anty-Jakobici, kultura i diaspora” (Jacobites and Anti-Jacobites, culture and diaspora) odbędzie się w dniach od 24 do 26 czerwca 2010 roku, na Uniwersytecie Strathclyde. Współorganizatorem konferencji jest Research Institute of Irish & Scottish Studies z Uniwersytetu w Aberdeen.

Na początku, dr Andreas Önnerfors przedstawi dokument pod tytułem: „Szwedzkie wolnomularstwo i jego powiązania z jakobitami” (Swedish Freemasonry and its Jacobite connections).

Trzydniowa konferencja w sposób interdyscyplinarny spojrzy na znaczenie kwestii kultury, diaspory, ideologii, społeczności i powiązań w studiach dotyczących jakobitów. Szczególny nacisk zostanie położony na spojrzenie na studia dotyczące jakobitów jako szerokiego zjawiska historycznego, mającego wpływ na społeczeństwo, kulturę i polityczną adaptację w XVIII wieku, a nie jako wąsko pojmowaną sprawę dynastyczną. Konferencja ma zamiar uwydatnić nowe badania — w dziedzinie studiów nad jakobitami — czołowych uczonych z Wielkiej Brytanii, Europy, Ameryki Północnej i Australii.

Wśród prelegentów znajdują się Breandán Ó Buachalla (Uniwersytet Notre Dame), Murray Pittock (Uniwersytet w Glasgow) i Christopher Whatley (Uniwersytet w Dundee).

W imieniu Jacobite Studies Trust, organizatorami konferencji są Allan MacInnes (Uniwersytet Strathclyde), Murray Pittock (Uniwersytet w Glasgow) i Daniel Szechi (Uniwersytet w Manchester).

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących programu konferencji, opłat lub rejestracji prosimy o kontakt: jan.bissett@strath.ac.uk

Program konferencji

Tłumaczenie: Tomasz Panek

 

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.