Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Jak wykuwała się stal tytanowa?

Jak wykuwała się stal tytanowa?

Muzeum Krakowa

Nowa Huta leci w kosmos. Technologia w życiu miast

Jak wykuwała się stal tytanowa?

17 stycznia 2024 roku, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Tym, co najbardziej wyróżnia architekturę okresu powojennego, jest śmiałe sięganie po nowe technologie i materiały. Bezprecedensowe potrzeby związane z odbudową oraz nową falą urbanizacji utorowały drogę niekonwencjonalnym rozwiązaniom i w efekcie całkowicie przemodelowały formę powstającej architektury. Symbolem epoki bardzo szybko stał się żelbet, płynny kamień, który umożliwił przyspieszoną realizację licznych osiedli mieszkaniowych oraz infrastruktury publicznej. Drugim symbolem epoki stało się aluminium, stosowane początkowo w lotnictwie, później zaś w architekturze publicznej. Ściana kurtynowa często szła w parze z jeszcze jednym bardzo ważnym wynalazkiem – klimatyzacją. W tle tych przemian i innowacji szły kolejne – syntetyczna guma, plastik, nowe typy szkła i ceramiki. Te wszystkie rozwiązania, które najpierw wprowadzano na Zachodzie, z czasem zaczęto implementować w krajach bloku wschodniego.

W jaki sposób zmiany technologiczne oddziaływały na polską architekturę i przestrzeń miast? W jaki sposób zaznaczyły swoją obecność i zdeterminowały krajobraz Nowej Huty? Na te pytania odpowie pan dr Michał Wiśniewski.

Wstęp wolny.

Podgórze pod lupą: kuźnia

17 stycznia, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51, sala konferencyjna

Kuźnia, oficyna, dom frontowy. Co powstało pierwsze, dlaczego kolejność była taka, a nie inna? Kto wybudował sobie taki dom w Podgórzu i gdzie on był? A może nadal trochę jest? Wreszcie – na jakie trudności natrafiamy, próbując odtworzyć budynek? Jak dalece pomagają plany i mapy oraz stare zdjęcia? Ile trzeba się domyśleć, bazując na podobieństwach budynków?

Pan Jakub Jastrzębski opowie o detalach i zmianach, a także o secesji. Będzie też słów kilka o tym, jak w ferworze pracy w oddziale muzeum znaleźć czas na modelarstwo.

Wstęp wolny.

Co skrywają krzysztoforskie podziemia?

18 stycznia, godz. 10.30

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Oprowadzanie po wystawie Kraków od początku, bez końca [cz. I (piwnice)] w ramach cyklu „Muzeum od kołyski”.

Pałac Krzysztofory skrywa wiele tajemnic. Schodząc pod ziemię, cofniemy się do czasów, kiedy powstał Rynek Główny. Odwiedzimy pracownię Mistrza Twardowskiego, a także poznamy inne nietuzinkowe postacie, w tym wróżkę Dzidziannę oraz Czarną Damę. Zastanowimy się, dlaczego od końca lat 50. XX wieku Krzysztofory uznawano za miejsce „kultowe” i kogo, poza Tadeuszem Kantorem, można było tu spotkać.

Prowadzenie: pani Justyna Kasińska.

Informacje organizacyjne:

Zbiórka na parterze pałacu. Z uwagi na dość gęstą aranżację ekspozycji wjechanie wózkiem na wystawę nie będzie możliwe. Zachęcamy do przygotowania nosidełek i chust. Na I piętrze znajduje się pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym do dyspozycji jest przewijak.

Pałac posiada certyfikat „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” oraz odznakę Travelers’ Choice 2023 na portalu Tripadvisor.

Wstęp: 15 zł (rodzic lub opiekun). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Cztery pory roku w Rydlówce – zima

20 stycznia, godz. 11.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Spotkamy się w pobliżu wielkiego kaflowego pieca, aby opowiedzieć o tym, jak kiedyś przygotowywano się do zimy i jak spędzano ten trudny czas na wsi. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak troszczono się o zwierzęta w czasie zimy, czym żywił się przydomowy inwentarz oraz jak wyglądają różne nasiona roślin. Będzie też trochę majsterkowania, bo wykonamy karmniki dla ptaków, aby wesprzeć naszych skrzydlatych przyjaciół w czasie chłodów.

Prowadzenie: pan Kamil Kopek.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.