Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

Jan Matejko jest znany przede wszystkim z obrazów o tematyce historycznej, ale w swojej twórczości inspirował się również postacią Jana Kochanowskiego. Wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 prezentuje dzieła malarza nawiązujące do życia wybitnego poety.

Matejko wielokrotnie malował sceny związane z Janem Kochanowskim. Wykonał szkice postaci, szkice kompozycyjne do obrazów oraz portrety. Uwiecznił poetę cierpiącego po starcie ukochanej córki na obrazie Jan Kochanowski z Urszulką (1862). Jego wizerunek zawarł także w dziele Ubiory w Polsce – albumie przedstawiającym wygląd polskich strojów z różnych epok. Prócz obrazów na wystawie zobaczymy pamiątki kolekcjonowane przez artystę.

Wystawa będzie otwarta od 11 marca do 27 czerwca 2021 roku.

Jan Matejko,”Jan Kochanowski”

Oprowadzanie po wystawie „Marian Warzecha. Zbiór otwarty”

W Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul Józefa Piłsudskiego 12 trwa wystawa poświęcona twórczości Mariana Warzechy. Już 14 marca, podczas oprowadzania z kuratorką, będziemy mieli szansę przyjrzeć się pracom artysty. Marian Warzecha pozostaje oryginalnym i kameralnym twórcą. Jest autorem kolaży, rysunków technicznych, asamblaży oraz obrazów olejnych. W jego twórczości widoczna jest fascynacja techniką i matematyką. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością artysty podczas oprowadzania.

14 marca 2021 roku, godz. 11.00, 11.30, 12.00 – Wprowadzenie kuratorskie do wystawy „Marian Warzecha. Zbiór otwarty”, prowadzenie: pani Anna Budzałek.

Udział w cenie biletu na wystawę. Konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, tel. 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.