Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Jan Matejko. Różne opowieści

Jan Matejko. Różne opowieści

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jan Matejko. Różne opowieści

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 na wystawę Jan Matejko. Różne opowieści.

Wystawa czasowa, wkomponowana w stałą ekspozycję muzeum biograficznego, zbudowana jest z ośmiu szkiców olejnych i obrazów: kameralnych kompozycji historycznych, szkiców do wielkich płócien, wizerunków postaci historycznych i portretów. Ekspozycja obejmuje różne tematy związane z twórczością Jana Matejki i jest połączona z prezentacją rekwizytów malarskich oraz rysunków: szkiców portretowych, kostiumowych i kompozycyjnych do obrazów. Będzie czynna do 31 stycznia 2021 roku.

Odwiedzający mają okazję dostrzec ewolucję warsztatu twórczego mistrza dzięki zestawieniu dzieł powstałych w trzech okresach twórczych: wczesnym z lat pięćdziesiątych, z lat sześćdziesiątych oraz dojrzałym z lat siedemdziesiątych XIX wieku.

Widz może przekonać się, jak Matejkowska sztuka portretowania ulegała stopniowym przemianom. Dowodzą tego m.in. dwa portrety Pauliny Giebułtowskiej (przyszłej teściowej Matejki), które były tworzone przez artystę w 1858 i 1862 roku.

Najbardziej tajemniczym obrazem jest Studium portretowe kobiety z 1881 roku. Dzieło powstałe w dojrzałym okresie twórczości wskazuje na wszechstronność warsztatu krakowskiego artysty.

Prócz portretów nie zabraknie najbardziej charakterystycznych dla twórczości Matejki scen historycznych. Na wystawie są dzieła poświęcone Zygmuntowi Augustowi, tj. dwa szkice olejne do obrazu Zygmunt August w Ogrodzie Wileńskim z 1865 roku oraz obraz olejny Zygmunt August z Barbarą na dworze radziwiłłowskim w Wilnie z 1867 roku. Jest także kopia z 1903 roku matejkowskiego Maćko Borkowica, zestawiona ze szkicem olejnym do obrazu, oraz szczegółowa scena z Kroniki Długosza pt. Król Władysław Łokietek zrywa układy z Krzyżakami z 1879 roku.

Warto wspomnieć także o ekspozytorze ze szkicami kompozycyjnymi, rysunkami i tablicami do ubiorów, które ujawniają proces twórczy. Na jego podstawie można prześledzić wszystkie wątki poruszane w wybranych pracach artysty.

Zwiedzający mogą poznać warsztat mistrza także dzięki znajdującym się w gablotach rekwizytom wykorzystywanym w jego dziełach. Są to obiekty szyte według projektu Jana Matejki i wzorów historycznych, ale także przedmioty zabytkowe, będące częścią kolekcji historycznej artysty z przełomu XVII i XVIII wieku.

Prace nie były prezentowane w Krakowie od wielu lat. Wystawę przygotowaną ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie wzbogacają zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie oraz dzieła z kolekcji prywatnej.

Studium portretowe kobiety, MNW

The Afronauts / World Music Afrobeats

The Afronauts, czyli ośmiu muzyków pochodzących z różnych zakątków świata, których łączy pasja do afrobeatu, funku i jazzu. Zespół rozgrzał widownię w 2019 roku na festiwalu Wianki w Krakowie i powraca z podwójną dawką energii 26 września na plenerową scenę Artsfery MNK przy Dawnym Hotelu Cracovia (al. Ferdynanda Focha 1). Repertuar zespołu bazuje na rdzennych rytmach afrobeatu z Nigerii, Mali i Ghany, sięgających lat 60. XX wieku, oraz autorskich kompozycjach.

Hyde Park Sztuki w ArtSferze MNK

ArtSfera MNK to projekt eksperymentalny, dostosowany do nowej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć podczas pandemii. Dostrzegliśmy ogromny potencjał tkwiący w przestrzeni publicznej – ogrodach, dziedzińcach, terenach zielonych wokół muzeum – wynikający z możliwości zapewnienia uczestnikom wydarzeń kulturalnych większego bezpieczeństwa. I publiczność to doceniła. W kilkudziesięciu koncertach, spektaklach, projekcjach filmowych, pokazach, happeningach, zajęciach sportowych i warsztatach organizowanych w ostatnich dwóch miesiącach wzięło udział ponad półtora tysiąca uczestników! Hyde Parku Sztuki to pożegnanie z tegoroczną edycją ArtSfery. Chcielibyśmy jednak, by ArtSfera się rozwijała i liczymy, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku – mówi pan Tomasz Ostrowski, zastępca dyrektora ds. strategii i komunikacji.

W sumie ArtSferę MNK odwiedziło jedenaście i pół tysiąca osób. Ostatnim wydarzeniem tego sezonu będzie Hyde Park Sztuki.

27 września oddajemy to miejsce artystom. W godz. od 12.00 do 18.00 będzie można obejrzeć obrazy i fotomontaże pp. Katarzyny Boguszewskiej, Hanny Kur i Michała Krzemińskiego. Interaktywne instalacje pokażą pp. Sebastian Bożek, Adrianna Gajdziszewska i Ringsmoon (Kwiaty Paproci), Pamela Gurdek, Roma Waszak (Pracownia Skiroławki) i Angelika Wojas.

Finałem wydarzenia będą spotkanie z artystami na scenie ArtSfery i dwa koncerty. Od godz. 18.00 wystąpią: p. Michał Wójcik – Luperman i p. Artur Setlak – My Name is Wind.

Uczestników Hyde Parku Sztuki wyłoniono spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych do Muzeum.

Wydarzenia edukacyjne

25 września

1920. Cud Wisły

wprowadzenie do wystawy dla seniorów

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, godz. 10.15, 10.45, 11.15

prowadzenie: p. Marta Wojtyś-Kipiel

rezerwacja

26 września

Spacery po dawnej Cracovii

zbiórka w holu Gmachu Głównego, al. 3 Maja 1, godz. 11.00, 13.00

prowadzenie: p. Izabela Stawarz, wstęp: 15 zł

rezerwacja

***

Poranki z bajkami – spotkanie z panią Katarzyną Maziarz, autorką książki „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”

Forum Designu, Dawny Hotel Cracovia, godz. 11.30

prowadzenie: p. Dominik Budny, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.