Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Jarmark Jadwiżański

Jarmark Jadwiżański

Centrum Kultury Zamek

Widowiskowe pojedynki zaciężnych rycerzy, pokazy tańca historycznego i strzelania z łuku, warsztaty rzemiosł dawnych, terenowe gry miejskie przygotowane przez Stowarzyszenie Liveform, plenerowe spektakle, wykłady historyczne, konkursy dla najmłodszych oraz kupiecki jarmark – to najważniejsze elementy programu Jarmarku Jadwiżańskiego, który 4 października odbędzie się na terenach wokół Zamku w Leśnicy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą średniowieczne legendy. Organizowany od kilkunastu lat przez Centrum Kultury Zamek jarmark należy do największych imprez w regionie popularyzujących kulturę wieków średnich.

Potyczki uzbrojonych po zęby rycerzy to jeden z najbardziej widowiskowych elementów tej imprezy, którego i w tym roku nie zabraknie. Obozowisko na podzamczu rozłożą rycerze Xięstwa legnicko-brzeskiego z Grodźca. W bloku atrakcji przygotowanych przez rekonstruktorów oprócz pojedynków znajdą się również: strzelanie z łuku, pokazy tańca historycznego, warsztaty garncarskie i pisma średniowiecznego czy zabawa w poszukiwanie Świętego Graala. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy będą mogli z bliska przyjrzeć się, jak wyglądało obozowe życie rycerzy.

Jarmark Jadwiżański

Gośćmi tegorocznego Jarmarku będzie cieszące się międzynarodową sławą Stowarzyszenie Liveform – twórcy efektownych gier fabularnych, m.in. College of Wizardry, której realizacja na Zamku Czocha odbiła się szerokim echem w światowych mediach. Liveform dla uczestników Jarmarku przygotowało cały blok atrakcji związanych ze średniowiecznymi legendami, magią oraz rycerskimi przygodami. Podczas gry fabularnej Akademia bohaterów najmłodsi wcielą się w średniowiecznych wojowników; podzieleni na oddziały będą rozgrywać bitwy, pojedynkując się między sobą. Polowanie na potwory to kolejna zabawa oferowana przez Liveform, w której trakcie dzieci i młodzież będą mogły wkroczyć na arenę i zmierzyć się z okropnymi stworami. Natomiast tajemnice dawnych baśni, legend i wierzeń słowiańskich poznamy dzięki Teatrowi interaktywnemu.

Przez cały dzień na terenie wokół Zamku będzie odbywał się performance recyklingowy pana Roberta Borowskiego, specjalizującego się w tworzeniu obiektów recyklingowych.

Jarmark Jadwiżański

W programie Jarmarku oprócz warsztatów, pokazów i występów artystycznych znalazły się również opowieści historyczne. Dzieje słowiańskich legend, podań i dawnych kronik przybliży pan prof. dr hab. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pani Jolanta Szczepańska – wrocławska przewodniczka oraz autorka bloga poświęconego średniowieczu – opowie o wrocławskim xięciu Henryku IV Probusie, propagatorze sztuki i kultury rycerskiej.

Postać Probusa pojawiła się w programie nie bez przyczyny, ponieważ o napoje podczas Jarmarku zadbają przedstawiciele browaru rzemieślniczego Probus z Oławy. Natomiast posiłki przygotuje kuchnia rycerska – pod stylizowanym, historycznym namiotem będzie można obserwować jak w średniowieczu przygotowywano jedzenie. Potrawy uwarzone wg historycznych przepisów znajdą się również w sprzedaży.

Jarmark Jadwiżański

Tradycyjnie również pod zamkiem leśnickim pojawią się kramy kupieckie z rękodziełem (m.in. biżuteria, drewniane zabawki, rzeźby z kory), rzemiosłem (garncarstwo, rzeźby drewniane) oraz produktami ekologicznymi (soki, powidła, naturalne syropy, miody, zioła, obwarzanki).

Zapraszamy do Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, 4 października 2015 r., godz. 11.00-19.00. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.