Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Jubileusz NFM Orkiestry Leopoldinum / Inauguracja sezonu symfonicznego

Jubileusz NFM Orkiestry Leopoldinum / Inauguracja sezonu symfonicznego

Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki włącza się w obchody 250. rocznicy urodzin Ludwika van Beethovena. Forum ma jeszcze jeden powód do świętowania: czterdziestolecie działalności NFM Orkiestry Leopoldinum. 28 września 2019 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Głównej przy placu Wolności 1 we Wrocławiu na początek świętowania urodzin mistrza w NFM i jednocześnie na jubileuszowy koncert Orkiestry.

Trudno uwierzyć, że Beethoven, komponując IX Symfonię, już nie słyszał. Z tego powodu nie mógł dyrygować prawykonaniem, jedynie stał na estradzie za dyrygentem, obserwując orkiestrę. Kiedy wybrzmiały ostatnie dźwięki, kompozytor nie usłyszał gromkich braw, które rozległy się w sali – pozostał tyłem do publiczności, aż Karolina Unger, wykonująca partię altu, podeszła do niego i odwróciła go przodem do audytorium, by mógł zobaczyć, jak bardzo podobało się jego dzieło. Największą sławę przyniosła ostatniej symfonii Beethovena finałowa kantata do słów Ody do radości Fryderyka Schillera. To jeden z tych motywów muzyki klasycznej, które słyszał każdy, choćby wykorzystane w popkulturze. Beethoven zresztą przoduje wśród autorów wpadających w ucho „szlagierów”, o czym będzie się można przekonać w trakcie szesnastu koncertów Cyklu Beethovenowskiego w NFM. Dziewiąta jest pierwszą w historii symfonią wokalno-instrumentalną.

Jedno z najważniejszych dzieł muzyki klasycznej wykona z okazji swojego jubileuszu NFM Orkiestra Leopoldinum, która wystąpi w powiększonym tego wieczoru składzie wraz z solistami i Chórem NFM pod batutą swojego szefa artystycznego, pana Józefa Swensena.

Wykonawcy:

Józef Swensen – dyrygent

Robin Johannsen – sopran

Klaudia Huckle – alt

Stuart Jackson – tenor

Stefan Loges – bas

Chór NFM

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM

Artur Koza – przygotowanie Chóru NFM

NFM Orkiestra Leopoldinum

Grzegorz Chojnowski – prowadzenie

Program:

Ludwik van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125

NFM Orkiestra Leopoldinum — fot. Łukasz Rajchert

Z radością informujemy, że 4 października o godz. 19.00 w Sali Głównej zainaugurujemy sezon symfoniczny Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Tego wieczoru w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej usłyszymy Uwerturę koncertową E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny – maestro Jan Karol Guerrero.

Giancarlo Guerrero — fot. Łukasz Rajchert

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.