Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Wykład o Kanale Kłodnickim w 230. rocznicę rozpoczęcia jego budowy

Wykład o Kanale Kłodnickim w 230. rocznicę rozpoczęcia jego budowy

Muzeum w Gliwicach

Wykład o Kanale Kłodnickim w 230. rocznicę rozpoczęcia jego budowy

W historii Górnego Śląska można wymienić kilka wydarzeń mających znaczący wpływ na dzieje regionu. Jednym z nich jest na pewno budowa i uruchomienie Kanału Kłodnickiego na przełomie XVIII i XIX w. Była to nie tylko pierwsza duża droga wodna na Górnym Śląsku, lecz także jedna z najważniejszych tego rodzaju dróg w nowoczesnej Europie. Jej budowę przeprowadziło państwo pruskie, a więc był to kanał państwowy. Powstał system skomplikowanych urządzeń hydrotechnicznych i inżynieryjnych – podziwiany przez współczesnych i potomnych. Budowa Kanału Kłodnickiego rozpoczęła się w 1792 r., a więc dokładnie 230 lat temu. Z tej okazji 25 listopada 2022 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) na wykład pana Przemysława Nadolskiego, autora bestsellerowej, trzykrotnie wznawianej przez Muzeum w Gliwicach publikacji Dzieje Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego, pierwszej monografii obu kanałów.

Stary port miejski w Gliwicach (1935 r.) – ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Piękne i pożyteczne, czyli o rzemiośle artystycznym

24 listopada, godz. 16.00

Zapraszamy na wykład w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności. Gościem listopadowego spotkania będzie historyk sztuki, pani Jadwiga Jasińska-Sadura, muzealniczka, emerytowana kierownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, autorka wielu programów edukacyjnych, m.in. Historia nie musi być nudna, Sławni wrocławianie w portretach, Piękno przedmiotów, Co z tą sztuka współczesną? Obecnie prowadzi wykłady o sztuce dla słuchaczy Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej oraz studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szczególnie interesują ją sztuka barokowa (niderlandzka i polska kultura Sarmatów), rzemiosło artystyczne, a także przemiana obyczajów widoczna w sztukach plastycznych. W trakcie spotkania w Willi Caro mówić będzie natomiast o rzemiośle artystycznym, w którym piękno wiąże się z użytecznością. Wstęp wolny.

Od świętego Mikołaja do Trzech Króli

26 listopada, godz. 11.00 i 13.00

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty malowania na szkle, które prowadzić będzie pan Zbigniew Micherdziński – wybitny znawca twórczości ludowej Beskidu Żywieckiego, założyciel i wieloletni kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a od dłuższego już czasu także artysta. Jego obrazy namalowane na szkle – pełne świętych, aniołów i Madonn – prezentowane są na wystawach w kraju i za granicą. Poznamy tajniki artystycznego malowania na szkle, a tworząc świąteczne kompozycje, inspirację będziemy czerpać z bogactwa związanych z tą sztuką tradycji.

W regionie Beskidów wyróżnić można dwie szkoły malowania na szkle – żywiecką i jeleśniańską. Dla szkoły żywieckiej charakterystyczne są m.in. obrazy z białym tłem i dominacją barw czerwonej, niebieskiej i zielonej. Ornament zdobniczy stanowią pary szerokich zielonych liści oraz okrągłe tarcze z ornamentem kropkowym, ułożone symetrycznie, w formie girlandy otaczającej postaci w dolnej części obrazu. W przypadku szkoły jeleśniańskiej przedstawiane na obrazach sceny umieszczane są w owalnych kartuszach, otaczanych kropkami… Więcej dowiecie się podczas zajęć.

Godz. 11.00 – warsztaty dla dzieci od lat pięciu z opiekunami, godz. 13.00 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Wstęp: 1 zł. Zapisy: tel. 783 560 006.

Zbigniew Micherdziński, Szopka Bożonoarodzeniowa

Muzealny hat-trick

Przedsięwzięcia realizowane przez Muzeum w Gliwicach po raz kolejny w ostatnich latach zostały docenione i nagrodzone przez marszałka Województwa Śląskiego. W ramach Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku nagrodę w kategorii „Publikacje” otrzymała książka Synagogi na Górnym Śląsku autorstwa Bożeny Kubit, Przemysława Nadolskiego i Jerzego Krzysztofa Kosa, dokumentująca wszystkie znane nam, choć w większości już nieistniejące, budowle synagogalne z naszego regionu. To pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone temu zagadnieniu, obejmujące kilkadziesiąt obiektów w 45 miejscowościach, oczekiwane przez historyków, nauczycieli i pasjonatów, a także architektów i historyków sztuki.

W kategorii „Wystawy” nagrodę otrzymała wystawa Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1 połowy XX w. na Górnym Śląsku, powstała we współpracy gliwickiego Muzeum z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jej kuratorką była Barbara Andruszkiewicz z Muzeum Narodowego. To pierwsza w dziejach muzealnictwa polskiego ekspozycja, w ramach której zaprezentowana została twórczość rzeźbiarska artystów działających na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XX w., zarówno pochodzących z regionu, jak i przybyszy z dalszych stron, którzy znaleźli tu swoją drugą ojczyznę. Wśród ponad 50 dzieł znalazły się prace m.in. Tomasza Myrtka, Jana Breitenbacha, Kurta Bimlera, Roberta Bednorza, Józefa Limburga, Pawła Ondruscha, Waltera Tuckermanna, Piotra Lippa, Wilhelma Chludka. Wystawa stanowiła zaproszenie do tego, by wyruszyć w wędrówkę po górnośląskich miastach, w których po dziś dzień zachowały się świetne modernistyczne, rzeźbiarskie realizacje z pierwszej połowy XX w. Ekspozycji towarzyszył także bogaty program edukacyjny.

Z kolei w kategorii „Dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego” zaszczytne wyróżnienie otrzymał wielowymiarowy projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży Śląsk – 1000 lat burzliwej historii, który stanowił historyczną podróż przez niespokojne dzieje regionu. Uczestnicy zajęć zapoznawali się z najważniejszymi postaciami, zjawiskami kulturowymi i problemami charakterystycznymi dla kolejnych okresów historycznych. Podczas każdego spotkania otrzymywali specjalnie opracowane karty pracy, których integralną częścią były mapy, słowniczki, zestawienia ważnych w historii Śląska dat, fragmenty tekstów źródłowych i tropy bibliograficzne. Zajęcia skierowane były zarówno do grup szkolnych i przedszkolnych, jak i do osób indywidualnych – rodziców z dziećmi, a także młodzieży i dorosłych. Projekt opracowała Anna Pikulska-Stępień we współpracy z Ewą Chudybą w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Szczególnie cieszymy się też z wyróżnienia medalem im. Tadeusza Dobrowolskiego Bożeny Kubit przez oddział śląski Stowarzyszenia Muzealników Polskich za wyjątkowe dokonania w dziedzinie muzealnictwa województwa śląskiego.

Nagrody i wyróżnienia dla przedsięwzięć Muzeum w Gliwicach wręczono 10 listopada, podczas uroczystości w Sali Sejmu Śląskiego.

Bardzo się cieszę i dziękuję Panu Marszałkowi oraz Kapitule Konkursu, że ponownie uznała realizowane przez nas projekty za wartościowe, pożyteczne, a przez to godne wyróżnienia i nagrodzenia. To dla nas zobowiązanie, ale też dowód, że prowadzona przez Muzeum w Gliwicach działalność dobrze służy dziedzictwu, historii i kulturze naszego regionu. Składam gratulacje i podziękowania autorom nagrodzonych przedsięwzięć oraz wielu innym osobom zaangażowanym w ich realizację, a w szczególności: Bożenie Kubit, Przemysławowi Nadolskiemu, Jerzemu Krzysztofowi Kosowi, Barbarze Andruszkiewicz, profesorowi Piotrowi Oszczanowskiemu – dyrektorowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Patrycji Gwoździewicz oraz naszym wspaniałym edukatorkom: Marcie Witoń, Annie Pikulskiej i Ewie Chudybie – mówi pan Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

W 2022 r. łączna pula nagród w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego na Wydarzenie Muzealne Roku wyniosła we wszystkich kategoriach 40 000 zł. Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.