Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

otwarcie wystawy: 23 czerwca 2016 r., godz. 18.00

Od 23 czerwca do 4 września 2016 roku prezentujemy w Muzeum Architektury wystawę poświęconą wyjątkowemu zabytkowi – katedrze ormiańskiej we Lwowie.

Katedra ormiańska powstała w XIV wieku jako kopia świątyń z terenu Armenii, jednak w ciągu wieków zatraciła pierwotny orientalny charakter. Dlatego w latach 1902-1938 z inicjatywy Józefa Teodorowicza, charyzmatycznego arcybiskupa lwowskiego Kościoła ormiańskokatolickiego, katedra została poddana przebudowie i stylistycznej „rearmenizacji”. Dokonał tego zespół świetnych polskich artystów, w tym Franciszek Mączyński, Józef Mehoffer i Jan Henryk Rosen. Stworzyli wspaniałe dzieło architektury wypełnione mozaikami i polichromią, łączące udanie tradycje sztuki bizantyjskiej, staroormiańskiej, secesyjnej z realizmem sztuki przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

Katedra przetrwała II wojnę światową, lecz – odebrana Ormianom – do 2002 roku była magazynem ikon i rzeźb ukraińskiego Muzeum Narodowego. Od 2008 roku grupa polskich konserwatorów na czele z Pawłem Baranowskim (ze Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa w Krakowie) podjęła się konserwacji katedry, finansowanej ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie pierwszego etapu prac, czyli renowacji polichromii Jana Henryka Rosena w nawie katedry, stało się pretekstem do przygotowania przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wystawy, której towarzyszy polsko-angielski, bogato ilustrowany album pod identycznym jak nazwa wystawy tytułem – Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy.

Magdalena Ławicka

Katedra we Lwowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.