Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Choroszcz: Klejnoty i uczucia

Klejnoty i uczucia

Muzeum Wnętrz Pałacowych

Miło nam poinformować, że w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy od 27 kwietnia 2018 roku będzie można oglądać wystawę Klejnoty i uczucia ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, której kuratorem jest pani dr Dagmara Wójcik. W Willi Caro ekspozycja była prezentowana w roku 2017, a teraz bransolety, kolie, diademy i inne kosztowności będą cieszyć oczy osób odwiedzających podlaskie muzeum.

Przypomnijmy, co o wystawie mówiła dr Dagmara Wójcik:

Po raz pierwszy wyjmujemy z magazynów biżuterię dawną, aby przypomnieć, co nosiły nasze prababki, czego zazdrościły i czego pożądały. A pożądanie to nie zawsze zaspokajano prędko, zważywszy fakt, że komplet biżuterii, zwany garniturem lub z francuskiego „grand parure” w XVIII i XIX wieku był dość kosztowny. Mógł on bowiem składać się z kilkunastu elementów! Obok obowiązkowych kolczyków, bransolet i kolii lub naszyjnika w skład jego wchodziły na przykład krzyżyk, guziki (tak, tak!) czy łańcuch zegarka. Perfekcyjna dama nie pojawiała się na mieście bez parasolki, której rączka była idealnie dopasowana zarówno do sukni, jak i do biżuterii właśnie!

Podsumujmy: naszyjnik, medalion, krzyż, brosza, łańcuch zegarka, dewizka, diadem, grzebyki, pierścień, bransolety, rączka parasolki i guziczki dają łącznie 12 pozycji, niejednokrotnie złożonych. Nic więc dziwnego, że niektóre panie wybierały wersję skromniejszą, która kolczykami zdobiła uszy, guziczkami mankiety, całość zaś wieńczyła broszą. Ze względu na większą dostępność do dziś przetrwało wiele półgarniturów („demi-parure”), złożonych przeważnie z kolczyków i broszy lub w wersjach okazalszych, gdzie broszę zastępował naszyjnik lub kolia.

W Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (ul. Pałacowa 2) wystawa będzie dostępna do 31 sierpnia 2018 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.