Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Kolekcja dla króla czy marketing? Prawda i legenda o początkach galerii Obrazów w Dulwich

Kolekcja dla króla czy marketing? Prawda i legenda o początkach galerii Obrazów w Dulwich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

1 czerwca 2016 roku w Pałacu na Wyspie, po wykładzie pani dr Angeli Sołtys, dotyczącym zgromadzonej dla króla Stanisława Augusta kolekcji obrazów z Dulwich, odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone najnowszej publikacji Muzeum Łazienki Królewskie – Oświeceniowa republika władców. Rezydencje, kolekcje, mecenat. Tom I, pod redakcją pana prof. Andrzeja Pieńkosa. Książka stanowi zbiór referatów wygłoszonych podczas pierwszej edycji cyklu wykładów pod tym samym tytułem, zorganizowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2014-2015.

Podczas pierwszej odsłony cyklu badacze przybliżyli publiczności sylwetki rządzących państwami oświeceniowej Europy, opowiadali o ich związkach z kulturą, sporo miejsca poświęcając ich upodobaniom estetycznym czy poglądom, które niejednokrotnie kształtowały się pod wpływem takich doradców, jak Dionizy Diderot, Wolter, Franciszek Algarotti czy Krystian Ludwik von Hagedorn. Ostatni wykład pt. Kolekcja dla króla czy marketing? Prawda i legenda o początkach galerii Obrazów w Dulwich odbędzie się 1 czerwca w Pałacu na Wyspie o godzinie 18.00.

spotkanie promocyjne

Po wykładzie zapraszamy na spotkanie promocyjne. W książce przeczytamy nie tylko o otwarciu w Stolicy Piotrowej nowoczesnego publicznego muzeum, niedocenionym patronacie artystycznym elektorów hanowerskich Jerzego I i Jerzego II, fundacjach ostatniej królowej Polski – Marii Józefy, Stuartach, czyli prawowitych władcach królestw Anglii, Szkocji i Irlandii, czy o zamiłowaniu króla Fryderyka Wielkiego do kultury francuskiej. Czytelnicy odkryją także historię powstawania niezwykłych kolekcji, na przykład zbioru starożytności zgromadzonego przez papieża Piusa VI w Muzeum Pio-Clementino, czy posiadłości, takich jak znany do dziś na całym świecie pałac Sanssouci w Poczdamie. W publikacji znalazły się także artykuły poświęcone reformie florenckiej Galerii Uffizi, niezwykłym pomysłom Leopolda III Fryderyka von Anhalt-Dessau czy przyjaźni króla Szwecji Gustawa III z artystami. Zakreślone w książce zjawisko mecenatu z pewnością interesujące okazać się może nie tylko dla osób zainteresowanych losami arystokracji, miłośników historii czy fascynatów sztuki, ponieważ tradycje mariażu władzy i sztuki silne są także dziś.

Oświeceniowa republika władców. Kolekcje, rezydencje, mecenat. Tom I.

Wstęp, redakcja naukowa: Andrzej Pieńkos. Autorzy: Barbara Arciszewska, Monika Michałowicz, Andrzej Pieńkos, Agnieszka Rosales Rodriguez, Jakub Sito, Mariusz Smoliński.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.