Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: „Kolory miasta” — spotkanie autorskie

„Kolory miasta” — spotkanie autorskie

Muzeum w Gliwicach

Czy istnieje powiązanie między Gliwicami a Humbertem Eco? Jakie detale secesyjnych kamienic znajdziemy na ulicy Krzywej? Czy bazgroły na murach mogą być zabytkami? Jaka ciekawa historia wiąże się z budynkiem przy ulicy o. Jana Siemińskiego? Gdzie w naszym mieście rosną miłorzęby dwuklapkowe? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce architekt i miejskiej konserwator zabytków, pani Ewy Pokorskiej-OżógKolory miasta, w której Gliwice zalśnią całą feerią barw. Licząca ponad 450 stron najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach – już w sprzedaży. A na spotkanie z autorką zapraszamy 10 września 2021 roku do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o godz. 17.00. W związku z promocją książki mamy też niespodziankę. 10 września publikację Kolory miasta w Willi Caro i za pośrednictwem strony internetowej Muzeum zakupić będzie można w niższej cenie – 39 zł.

O autorce Kolorów miasta pan prof. Jacek Owczarek, architekt i wykładowca, w recenzji publikacji pisze: Już wcześniej, w czasie mojej pracy wojewódzkiego konserwatora zabytków, dostrzegałem u miejskiej konserwator zabytków z Gliwic wielką pasję. Zabytek nie był dla niej wyłącznie obwarowanym rygorami prawnymi przedmiotem z rejestru. Był przede wszystkim zagadką, nośnikiem historii i dawnych tajemnic. Wspomnieniem ludzi kiedyś z nim związanych. Właśnie te ukryte w zabytkach treści, powiązania i tajemnice autorka odsłania w swoich felietonach. Konteksty, analogie oraz ciekawostki odnajduje na całym świecie. Książka jest zbiorem rozmaitości na temat zabytków i związanych z nimi spraw. Cechą felietonów jest bliski kontakt z teraźniejszością i dlatego autorka stara się być na bieżąco z wydarzeniami związanymi z ochroną krajobrazu kulturowego. Przedstawia setki przykładów opieki nad zabytkami oraz dziedzictwem niematerialnym. Jak do tego mają się Gliwice? Są miastem, w którym autorka mieszka i dla którego pracuje. Przez witrażowe, kolorowe okno przygląda się miastu, a później swoimi refleksjami dzieli się z nami w swoich felietonach. Zapraszamy do pasjonującej lektury.

Mgr inż. arch. Ewa Pokorska-Ożóg ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej i studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków oraz integracji europejskiej. Od 2002 roku jest miejskim konserwatorem zabytków w Gliwicach, w latach 2016–2017 sprawowała funkcję śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ewa Pokorska-Ożóg jest także wykładowcą akademickim, autorką publikacji i uczestniczką wielu konferencji, projektów i sesji naukowych. Prowadziła wykłady na temat ochrony zabytków dla pracowników instytucji samorządowych.

Ewa Pokorska-Ożóg, Kolory miasta, wyd. Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2021, str. 453, cena: 49 zł, ISBN: 978-83-958939-5-7

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.