Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Koncert Adama Bałdycha, Helge Lien Trio i Tore Brunborga

Koncert Adama Bałdycha, Helge Lien Trio i Tore Brunborga

Radio Wrocław

Muzyka pana Adama Bałdycha łączy polski folklor, muzykę klasyczną i różne odmiany jazzu. Jego gra zaskakuje bogactwem techniki – klasyczna finezja splata się ze spontaniczną improwizacją, z buntowniczą energią i mocą rocka. 16 października 2017 roku o godz. 19.00 zapraszamy na koncert Adama Bałdycha, Helge Lien Trio oraz Tore Brunborga.

Nowy album Adama Bałdycha nazywa się Brothers i poświęcony jest pamięci zmarłego brata. Zatem dla Bałdycha i kolegów z zespołu album wykracza poza wirtuozerię czy rozrywkę. Chciałbym, aby moja muzyka – mówi Bałdych – zakorzeniała się w teraźniejszości, odzwierciedlała ją. Powinna zagłębiać się w troski i tęsknoty dzisiejszego świata. Czym ma być moja muzyka? Powinna być przesłaniem miłości i piękna; bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy czuć się braćmi i siostrami, aby lepiej zrozumieć siebie wzajemnie. To głębokie poczucie braterstwa między muzykami jest punktem wyjścia dla zespołu: Chcielibyśmy bez kompromisów wyruszyć w muzyczne podróże, mieć odwagę odkrywać nieznane. Ta jedność w tworzeniu muzyki przebija we wszystkich dziewięciu utworach na płycie. Osiem to oryginalne kompozycje Adama Bałdycha. Album jest bardzo spójny – jest pewnego rodzaju albumem koncepcyjnym. Bałdych szerokim gestem kreśli łuk, poczynając od ciężkiego i rockowego hymnu Elegy poprzez balladę Faith, która delikatnie włącza słuchacza w krąg zaufania i igra pomiędzy dur i mol. Potem podejmuje liryczne zobowiązanie jedności (One). Tytułowy utwór Brothers poruszająco krąży wokół tematu, dociera do punktu, w którym Hallelujah Leonarda Cohena wydaje się wydobywać z nicości i cicho zanikać, wracając do niej.

Autor Brothers poprzez muzykę jest zdolny obrazować całą gamę emocji. Pianissimo nasycone jest i uczuciami, ale i przejrzystością. Z drugiej zaś strony Bałdych jest w stanie dojść do granicy krzyku, gdzie natężenie i głośność graniczą niemalże z eksplozją. Interakcja polskich i skandynawskich dźwięków, tradycji amerykańskiego i europejskiego jazzu, sposoby łączenia i uzupełniania stylów i gatunków sprawiają, że słuchacze są wciągani bez reszty, stają się duchowymi braćmi i siostrami.

Zapraszamy do Sali Koncertowej Radia Wrocław przy al. Karkonoskiej 10.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.