Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Truls Mørk — koncert w Roku Lutosławskiego

Truls Mørk — koncert w Roku Lutosławskiego

Ambasada Królestwa Norwegii

13 marca 2013 r., godz.19:00, w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi światowej sławy norweski wiolonczelista Truls Mørk z londyńską orkiestrą Philharmonia Orchestra pod batutą sławnego fińskiego dyrygenta Esa-Pekka Salonena. W programie arcydzieła Witolda Lutosławskiego.

Artyści wystąpią w ramach Roku Lutosławskiego. Koncert ten należeć będzie do największych wydarzeń sezonu – londyńska orkiestra z najściślejszej światowej czołówki pod batutą sławnego dyrygenta wykona monograficzny program starannie dobranych arcydzieł Witolda Lutosławskiego – prawdziwych „kamieni milowych” jego międzynarodowej sławy.

Program:

Witold Lutosławski – Muzyka żałobna, Koncert wiolonczelowy

Maurycy Ravel – Suita Moja matka gęś

Witold Lutosławski – IV Symfonia

Pan Truls Mørk zadziwia słuchaczy i krytyków swą odkrywczą, niesamowicie precyzyjną i pełną „nieprzeczuwanych” szczegółów interpretacją szerokiego repertuaru – od Bacha po muzykę XX w.

Poświęconą pamięci Béli Bartóka Muzyką żałobną Lutosławski otworzył nowy rozdział swej twórczości – a zarazem całej ówczesnej muzyki polskiej. Wkrótce po prawykonaniu (w 1958 r.) oraz entuzjastycznym przyjęciu dzieła na „Warszawskiej Jesieni” Bohdan Pociej pisał: „Utwór ten jest odkryciem, olśnieniem, wstrząsem. Już dzisiaj można go umieścić w rzędzie nielicznych szczytów całej muzyki współczesnej…” – historia zaś w pełni potwierdziła słuszność jego sądu.

IV Symfonia (1992) okazać się miała ostatnią, a wielu melomanów na zawsze zachowa w pamięci wzruszający koncert w Filharmonii Narodowej 25 września 1993 r., gdy utwór wykonała Orkiestra Filharmonii pod batutą samego kompozytora – był to jego ostatni występ w ojczyźnie. Utwór łączy brzmieniową urodę z dyscypliną ulubionej przez kompozytora formy dwuczęściowej, którą w tym przypadku komentował słowami: „Część pierwsza powinna słuchacza wciągnąć, zainteresować, zaintrygować. Ale nie może ona dać mu pełnej satysfakcji. Musi ona wywołać w nim głód, a w końcu nawet zniecierpliwienie. I to jest odpowiedni moment, żeby zaprezentować część główną”.

Genialny Koncert wiolonczelowy (1970) należy do licznych, wielkich dzieł XX stulecia dedykowanych legendarnemu Mścisławowi Rostropowiczowi – z pewnością jest też jednym z najlepszych w tej grupie.

Z brytyjską Philharmonia Orchestra, którą obecnie kieruje, pan Esa-Pekka Salonen przygotował cykl 15 koncertów symfonicznych i kameralnych z utworami Lutosławskiego.

Zapraszamy do sali koncertowej Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej 5 w Warszawie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.