Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Poznań: Koncert Tingvall Trio

Koncert Tingvall Trio

Era Jazzu

Tingvall Trio

koncert podczas Aquanet Jazz Festival

12 kwietnia 2018 roku, godz. 20.00

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Sensacją ostatnich lat jest Tingvall Trio, formacja, która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu znakomicie nawiązuje do tria E.S.T., amerykańskiego tria Bad Plus oraz fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej kryją się za popularnym dzisiaj terminem scandinavian jazz-piano style. To klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu w wykonaniu pianisty Martina Tingvalla oraz kontrabasisty Omara Rodrigueza Calvo i perkusisty Jürgena Spiegela.

Krytycy rekomendują Tingvall Trio jako nowatorską odpowiedź na Esbjörna Svenssona. Jednak do legendarnego E.S.T. zbliża Tingvall Trio nie tylko zgranie pomiędzy muzykami, ale także upodobanie do spoglądania na jazz z różnych perspektyw. Autorem kompozycji jest pianista Martin Tingvall – tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje go swą magią i pierwotną siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Muzykę swojego zespołu określa jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą. Tingvall Trio zalicza się dzisiaj do zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej.

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Tingvall, legitymujący się szwedzkim paszportem, jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Jürgena Spiegela. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku Skagerrak, pozwolił im zaistnieć na lokalnym rynku, a wraz z kolejną płytą (Norr) stali się europejską sensacją. Przełomowymi dla tria były jednak albumy Vattensaga oraz Vägen. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że muzyka brzmi świeżo, odkrywczo i ma spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.

Bilety w cenie od 120 do 140 zł.

Era Jazzu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.