Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Warszawa: Koncerty Ringsaker Kantori

Koncerty Ringsaker Kantori

Ambasada Królestwa Norwegii

9 maja 2013 r., godz. 19.00, w Krakowie, a 11 maja 2013 r., godz. 19.00, w Warszawie odbędą się koncerty norweskiego chóru Ringsaker Kantori.

Będą to wspólne koncerty gości z Norwegii i Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej.

Ringsaker Kantori powstał w 1996 r. Aktualnie zespół liczy 25 śpiewaków, od 1999 r. dyryguje nim pan Torgeir Ziener, a w roli akompaniatora występuje p. Roger Andreasen.

Ringsaker Kantori ma w swoim repertuarze utwory religijne od XV-wiecznych po współczesne, wykonywane A capella, jak i z akompaniamentem. Chór wykonał w ostatnich latach wiele dzieł — z udziałem solistów i orkiestry — takich jak: Oratorium na Boże Narodzenie Jan Sebastiana Bacha, Szwedzka Msza Jana Helmicha Romana czy Requiem Gabriela Faure. W 2012 r. po raz pierwszy wykonał oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Händla. Wiosną tego roku wykonał Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Chór nagrał dwie płyty. Pierwsza płyta pt. Osanna z utworami wybranymi z repertuaru chóru nagrana została w 2006 r. Kolejna — z Mszą w intencji pokoju Feliksa Nowowiejskiego — została wydana w 2010 r. Swoją skandynawską premierę koncertową dzieło to miało w kościele w Ringsaker jesienią 2008 r.

Stałą siedzibą chóru jest XI-wieczna kamienna bazylika pod wezwaniem św. Olafa w Ringsaker (woj. Hedmark, 150 km na północ od Oslo).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.