Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Konferencja „Narodowy Dzień Pamięci »Żołnierzy Wyklętych«”

Konferencja „Narodowy Dzień Pamięci »Żołnierzy Wyklętych«”

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Oddział w Łodzi

Akcja edukacyjna IPN i TVP HISTORIA „PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI”

Konferencja popularnonaukowa „Narodowy Dzień Pamięci »Żołnierzy Wyklętych«”

Wspólne oglądanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce spektaklu „Tajny współpracownik”, emitowanego w TVP Historia, to główny element akcji „Przywróćmy ich pamięci”, którą IPN pragnie uczcić przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zgodnie z wolą inicjatorów ustawy z dn. 4 lutego 2011 r., obchodzony w tym roku po raz drugi jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy Drugiej Konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL, i ciszy po 1989 r.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Ogólnopolską akcję „Przywróćmy ich pamięci” Instytut Pamięci Narodowej organizuje wspólnie z TVP Historia. W jej ramach proponuje szkołom ponadgimnazjalnym zorganizowanie 1 marca „Popołudnia teatralnego z »Żołnierzami Wyklętymi«”. Głównym jego elementem będzie wspólne obejrzenie wyemitowanego w południe w TVP Historia, a także w Internecie spektaklu Teatru Telewizji „Tajny współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa (autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz). To historia młodego chłopaka, który szantażem zmuszony do współpracy z UB, przenika w szeregi partyzantki antykomunistycznej i wydaje bezpiece kolejnych jej działaczy, coraz bardziej angażując się we współpracę z UB, dla której staje się cennym agentem. SB zapewnia mu kamuflaż, dzięki któremu do końca życia pozostał przez otoczenie nierozpoznany.

IPN przesłał także do szkół broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz propozycją gotowego wprowadzenia historycznego na temat Żołnierzy Wyklętych, autorstwa dr. Tomasza Łabuszewskiego i Kazimierza Krajewskiego (OBEP IPN Warszawa).

*****

Podobnie jak w ubiegłym roku łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotowuje 1 marca 2012 roku konferencję popularnonaukową. W tym roku tematem przewodnim będzie działalność Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Konferencja — skierowana głównie do młodzieży szkolnej — odbędzie się w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi przy al. Karola Anstadta 7. Tam w latach 1945-1956 znajdowała się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, o czym przypomina Pomnik Ofiar Komunizmu, umieszczony przed budynkiem szkoły w 2009 r.

Program:

9.30 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta w Łodzi

10.00 powitanie gości

10.10 program artystyczny w wykonaniu uczniów XII LO w Łodzi

10.30 dr Tomasz Toborek (IPN Łódź) — Geneza II konspiracji

10.50 dr hab. Janusz Wróbel (IPN Łódź) — W obronie niepodległości i demokracji. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”

11.10-11.30 przerwa kawowa

11.30 dr Joanna Żelazko (IPN Łódź) — Działalność Łódzkiej Komendy WiN

11.50 kpt. Edmund Kowalczyk (prezes Zarządu Obszaru Centralnego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”) — Najwierniejsi z wiernych

Więcej na temat samego święta, towarzyszących mu publikacji, tek edukacyjnych, wystaw i filmów znaleźć można na stronie: www.ipn.gov.pl/wykleci.

Informacje na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej wraz z zapowiedziami kolejnych imprez można znaleźć na stronach internetowych Instytutu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.