Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: II etap konserwacji „Bitwy pod Kaliszem”

II etap konserwacji „Bitwy pod Kaliszem”

Muzeum Narodowe w Krakowie

W Sukiennicach można się przyjrzeć pracy konserwatorów

W Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach rozpoczął się właśnie drugi etap konserwacji obrazu przedstawiającego bitwę pod Kaliszem w roku 1706. To nie lada wyzwanie ze względu na rozmiar płótna: ponad dwa i pół metra wysokości i szerokości. Z powodu takich gabarytów obraz nie mógł być wniesiony do pracowni konserwatorskiej, dlatego prace postanowiono wykonać w sali wystaw zmiennych mieszczącej się przy Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Właśnie tu goście galerii mogą odwiedzić konserwatorki pochylone nad obrazem (przez większą część tygodnia, do godz. 14.00). Prace będą prowadzone do marca 2019 r.

O rozpoczęciu konserwacji Bitwy pod Kaliszem zadecydował zły stan zachowania obrazu. – Jego warstwa malarska i zaprawa, w wyniku procesów starzenia oraz niestabilnych warunków przechowywania w przeszłości, uległy z czasem spękaniu, odspajały się od płótna i wykazywały tendencje do wykruszeń. Dlatego w miejscach największych uszkodzeń powierzchnię doraźnie zaklejono bibułką japońską. Ponadto widoczne były liczne zmienione kolorystycznie retusze z dawnych konserwacji, a werniks pokrywający malowidło pożółkł i zmatowiał – tłumaczy pani Elżbieta Zygier, kierująca Pracownią Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

W pierwszym etapie konserwacji zabezpieczono uszkodzenia. Drugi etap prac obejmie działania o charakterze estetycznym. – Usunięte zostaną stare retusze, uzupełnione ubytki, a powierzchnia malowidła zostanie pokryta nowy werniksem, który nasyci barwy, przywracając pierwotny koloryt obrazu – mówi Elżbieta Zygier.

Po konserwacji obraz zostanie oprawiony w ramę i wystawiony w Muzeum Książąt Czartoryskich, którego otwarcie planowane jest na grudzień 2019 roku.

Darmowe lekcje muzealne

1918 wolnych lekcji muzealnych i spacerów edukacyjnych – to pomysł Muzeum Narodowego w Krakowie na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego zrealizowanie jest możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura Dostępna”. Oferta obejmuje ponad 90 różnych tematów lekcji muzealnych, np. o kolorach i kształtach w sztuce współczesnej, o portretowaniu, tworzeniu witraży, dizajnie, legendach, baśniach i mitach w malarstwie, o powstaniach narodowych, konflikcie pokoleń w sztuce czy analizie dzieł sztuki. Można zamówić lekcje we wszystkich oddziałach na wystawach stałych i czasowych.

Darmowe zajęcia przygotowane są z myślą o uczniach wszystkich typów szkół publicznych i niepublicznych. Niektóre rodzaje lekcji są dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zajęcia mogą zamówić dla swoich podopiecznych m.in. nauczyciele i wychowawcy, pracownicy domów kultury, placówek szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych, organizatorzy wycieczek szkolnych, kolonii i półkolonii itp.

Wydarzenia edukacyjne

23 sierpnia

Rozmowy o archeologii. Archeolog i cywilizacja Majów

cykl: Rozmowy o…

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 10.15

prowadzenie: p. Edyta Kuś, wstęp: 1 zł

***

Okolica i jej znaczenie. Elżbieta Czapska

akcja miejska

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oraz ulica Czapskich, godz. 14.00-17.00

prowadzenie: pp. Agnieszka Fluder, Anna Sokulska, wstęp wolny

***

Barokowe Madonny w kwietnych girlandach i ich autorzy

wydarzenie towarzyszące pokazowi Cudowna Moc Sztuki

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 17.30

prowadzenie: p. Filip Chmielewski, wstęp wolny

24 sierpnia

Co wy wiecie o portrecie?

cykl: Za zielonym balonikiem. Lato w Muzeum (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa Kraków 1900, godz. 10.30

prowadzenie: p. Blanka Dudek, wstęp: 5 zł

zakup biletów

26 sierpnia

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wyspiański”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 12.00

prowadzenie: p. kurator Danuta Godyń, wstęp z biletem na wystawę

28 sierpnia

Kawa, terpentyna czy politura? Wnętrza pełne zapachów

cykl: Za zielonym balonikiem. Lato w Muzeum (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Kamienica Szołayskich, wystawa Kraków 1900, godz. 10.30

prowadzenie: p. Agnieszka Fluder, wstęp: 5 zł

zakup biletów

29 sierpnia

Środy w cieniu sztuki: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

wakacyjne oprowadzania

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 10.00-18.00 po 1,5 godz. (czyli: 10.00-11.30, 11.30-13.00, 13.30-15.00, 15.00-16.30, 16.30-18.00)

prowadzenie: p. Marta Witoń, wstęp z biletem na wystawę

30 sierpnia

Rośliny w średniowiecznych rękopisach

wydarzenie towarzyszące pokazowi Cudowna Moc Sztuki

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, godz. 17.30

prowadzenie: p. Magdalena Michniewska, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.