Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Korporacyjne kolekcje sztuki z Niderlandów

Korporacyjne kolekcje sztuki z Niderlandów

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Korporacyjne kolekcje sztuki z Niderlandów

Od 1 kwietnia do 3 maja 2016 r. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich są prezentowane sześćdziesiąt trzy prace z korporacyjnych zbiorów sztuki firm i instytucji niderlandzkich. Wystawa pt. Connection powstała z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów i odbywa się w ramach prezydencji tego kraju w Radzie Unii Europejskiej.

W Niderlandach działają dziesiątki firm i instytucji kolekcjonujących sztukę. W swoich zbiorach posiadają od siedemdziesięciu do dwudziestu pięciu tysięcy prac. Stoi za tym chęć budowania spójnego wizerunku firmy i tworzenia przyjaznego środowiska pracy. Sztuka zachęca do refleksji, inspiruje, łączy instytucje ze „światem zewnętrznym”. Wspólna dla wszystkich kolekcji jest ich ważna rola, którą odgrywają w budowaniu modelu biznesowego firmy.

Gromadząc i pokazując swoje kolekcje, korporacje wcielają się w rolę mecenasów sztuki. Nie tylko wspomagają artystów, ale równocześnie udostępniają ich prace szerokiej publiczności – mówi pan Krzysztof Pastor, kurator wystawy Connection, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i choreograf Narodowego Baletu Niderlandzkiego. – Jeżeli wierzymy, że sztuka zajmuje w społeczeństwie specjalne miejsce, wyznacza kierunki i prowokuje do refleksji nad naszą egzystencją, musimy uznać niezwykle ważną rolę jej patronów – podkreśla Pastor.

Wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich składa się z sześćdziesięciu trzech prac pochodzących z kolekcji dwudziestu firm należących do Stowarzyszenia Kolekcji Korporacyjnych Sztuki (VBCN). Ta wyjątkowa ekspozycja daje wgląd w różnorodność i jakość niderlandzkich zbiorów korporacyjnych.

Łazienki Królewskie zapraszają

Ekspozycji będzie towarzyszyć seminarium, które odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 15.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Dyskusja będzie dotyczyć znaczenia korporacyjnych kolekcji sztuki, powodów, dla których firmy i instytucje kolekcjonują sztukę, oraz związków pomiędzy kolekcjami korporacyjnymi a artystami i galeriami. Wykład gościnny wygłosi pan dr Arnold Witte, dyrektor Wydziału Historii Sztuki Królewskiego Niderlandzkiego Instytutu w Rzymie. Następnie pani Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, przybliży temat kolekcji korporacyjnych w Polsce. Seminarium zakończy dyskusja, którą poprowadzi pan Piotr van Os, dziennikarz gazety „NRC Handelsblat” mieszkający i pracujący w Polsce. Językiem seminarium będzie angielski z tłumaczeniem na język polski.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązkowa jest rejestracja mailowa.

Zaproszenie na seminarium — 14 kwietnia 2016 roku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.