Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: W krainie pikasów, czyli o polskiej ceramice lat 50. i 60. XX w.

W krainie pikasów, czyli o polskiej ceramice lat 50. i 60. XX w.

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pani dr Barbara Banaś

W krainie pikasów, czyli o polskiej ceramice lat 50. i 60. XX w.

14 stycznia 2014 r., godz. 18.00

BWA Wrocław – Galeria Szkła i Ceramiki (pl. gen. Tadeusza Kościuszki 9/10)

Porcelanowe figurki i serwisy odkrywane dziś w babcinych kredensach okazać się mogą cennymi i na nowo modnymi przedmiotami użytkowymi. Polski ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. minionego stulecia, potocznie przez wielu nazywany „pikasami”, odkrywany jest przez młode pokolenie. Biomorficzne formy, asymetrie, niebanalne desenie, żywa kolorystyka projektowanych wówczas przedmiotów doskonale wpisuje się we współczesne nowoczesne wnętrze.

O tym, jak po wojnie rozprawiano się z mieszczańską brzydotą, jak w ramach centralnego sterowania starano się realizować hasło piękno na co dzień, jak ręcznie dekorowano nowoczesne serwisy, ile kosztował porcelanowy kot z Ćmielowa, czy polskie wzory wytrzymują konkurencję z czechosłowackimi projektami z tego okresu, a także jak wyglądały najpopularniejsze kawiarnie i z czego szyto spódnice w Warszawie lat 50. i 60., opowie pani Barbara Banaś, kuratorka polskiej kolekcji porcelany prezentowanej w ramach wystawy „Wojna i pokój” we wrocławskich galeriach BWA.

Barbara Banaś – dr historii sztuki, kustosz Działu Ceramiki i Szkła Współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego; zajmuje się zagadnieniami rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu.

Współautorka publikacji poświęconych historii polskiego wzornictwa m.in. Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899-1999 (2001), Out of the Ordinary. Polish designers of the 20th century (2011). Autorka monografii: Krystyna Cybińska (2008), Zbigniew Horbowy (2009), Secesja wrocławska (wspólnie z fotografem L. Szurkowskim, 2009), Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60. (2011), Ludwik Kiczura (2013).

Kolekcjonuje polską porcelanę z lat 50. i 60. XX w.

Zachęcamy także do zapoznania się ze zaktualizowanym harmonogramem, który uzupełniony został o dodatkowy wykład dotyczący Audytorium Chemii, który w maju zakończy cykl.

Zima i wiosna z kulturą PRL — plan spotkań

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.