Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Lublin: W Krainie Północnego Światła

W Krainie Północnego Światła

Agnieszka Kępska

Przez cały luty, aż do 15 marca 2011 roku, w oddziale Muzeum Lubelskiego przy ul. Kalinowszczyzna będzie można oglądać wystawę fotograficzną pani Agnieszki Kępskiej pt. „W Krainie Północnego Słońca”. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia to wybór Północnych pejzaży spośród olbrzymiej ilości miejsc, jakie odwiedziła autorka i których fotografie posiada w swojej kolekcji. Zdjęcia w zdecydowanej większości pochodzą z Północnej Norwegii i przedstawiają różnorodność jej niezwykłego krajobrazu.

Tytuł wystawy, czyli „Kraina Północnego Słońca” to obszar Skandynawii i Finlandii leżący za Kręgiem Polarnym. Są to miejsca, nad którymi w czasie arktycznego lata Słońce — w zależności od szerokości geograficznej — pozostaje nad horyzontem przez prawie trzy miesiące. W Norwegii zjawisko to nosi nazwę Midnattsol, czyli „Słońce świecące o północy” i najdłużej występuje na Przylądku Północnym, czyli na Nordkapp.

Północna Norwegia to pewnego rodzaju „Kraina ukryta za stu milami”. Tajemnicy zawartej w tym określeniu nie pojmie nikt, kto nie przemierzy jej rozległych terenów, nie zobaczy majestatycznego, surowego krajobrazu, nie dozna niezwykłej atmosfery miejsc, a przede wszystkim nie doświadczy „Słońca świecącego o północy”.

Autorką wystawy jest Agnieszka „Astrid” Kępska, urodzona i zamieszkała w Lublinie. Ukończyła filozofię, kulturoznawstwo i geografię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowe studia geoturystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród wielu jej zainteresowań, obok muzyki, żeglarstwa i fotografii, bardzo ważne miejsce zajmują różnego rodzaju podróże – szczególnie do krajów skandynawskich. Łącząc pasję z pracą zawodową już od 8 lat z zamiłowaniem oprowadza turystów po swoich ulubionych północnych stronach, przekazując im ciągle pogłębianą wiedzę. Od dawna interesuje ją kultura wikingów, stąd również często bierze udział w imprezach wczesnośredniowiecznych. Ze wszystkich podróży bardzo chętnie wraca do swojego rodzinnego miasta, a jej ulubionym miejscem w województwie lubelskim jest Poleski Park Narodowy. W wolnych chwilach pisze artykuły i przygotowuje prezentacje o swoich podróżach.

Oddział Muzeum Lubelskiego - Dworek Wincentego Pola, ul. Kalinowszczyzna 13, Lublin. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.