Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Kraków w ostatnich latach Rzeczpospolitej Szlacheckiej

Kraków w ostatnich latach Rzeczpospolitej Szlacheckiej

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jak wyglądał Kraków końca XVIII wieku?

Panowanie ostatniego króla Polski przyniosło powolną odbudowę zrujnowanego i zabiedzonego Krakowa. Jakie zmiany przeszło wtedy miasto? 15 listopada 2022 roku o godz. 18.00 – podczas wykładu pt. Kraków w ostatnich latach Rzeczpospolitej Szlacheckiej – przeniesiemy się do dawnej stolicy Polski końca XVIII wieku.

Podczas rządów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego miasto zmieniało archaiczną postać na bardziej przystającą do ówczesnych czasów – w jego średniowiecznym i barokowym obliczu zaczęły pojawiać się budynki klasycystyczne. Wykład w Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26) poprowadzi historyk sztuki, pan Waldemar Komorowski. Wstęp wolny.

Michał Stachowicz, „Sprowadzenie do Krakowa w dniu 4 kwietnia 1794 roku dział i jeńców wziętych w bitwie pod Racławicami”, fot. Pracownia fotograficzna MNK

Świętujmy niepodległość

W Muzeum Święto Niepodległości celebrujemy przez cztery dni. Od 11 do 14 listopada zapraszamy na cykl wydarzeń związanych z okresem II Rzeczpospolitej – koncert, spektakl, pokaz filmowy, warsztaty oraz oprowadzania. Od piątku do niedzieli bilety na wystawę Nowy początek modernizm w II RP kosztować będą 5 zł.

Plan wydarzeń:

11 listopada

Godz. 15.00 – Gmach Główny (al. 3 Maja 1), sala U Samurajów: pokaz filmu pt. Piętro wyżej z 1937 r. Wstęp wolny.

Godz. 17.00 – Gmach Główny, hol: koncert Lata 20., lata 30. – usłyszymy szlagiery tego okresu w wykonaniu krakowskiej artystki, pani Doroty Helbin. Wstęp wolny.

12 listopada

Godz. 10.00–14.00 – Gmach Główny: warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od pięciu do dziesięciu lat pt. Nowoczesna, czyli jaka? Czy dziś możemy jeszcze znaleźć świeże rozwiązania projektowania przestrzeni? Bilet dla dziecka: 10 zł.

Godz. 12.00 – Gmach Główny: Nowy początek. Nowa architektura i urbanistyka – oprowadzanie tematyczne po wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP. Wstęp z biletem na wystawę.

13 listopada

Godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP. Wstęp z biletem na wystawę.

Godz. 19.00 – Gmach Główny: W starym kinie – spektakl w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza. Przeniesiemy się w świat polskiego kina dwudziestolecia międzywojennego. Wstęp wolny.

14 listopada

Godz. 18.00 – Gmach Główny, sala u Samurajów: wykład Modernizm i totalitaryzm w architekturze i sztuce XX wieku. W jakich warunkach tworzyli modernistyczni artyści w państwach totalitarnych? Wstęp wolny.

Karol z Atmy – koncert

10 listopada o godz. 18.00 czeka nas wyjątkowa okazja, aby posłuchać twórczości jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. W Muzeum im. Karola Szymanowskiego w willi Atma przy ul. Kasprusie 19 w Zakopanem uczcimy pamięć wybitnego Polaka.

Utwory skomponowane przez Szymanowskiego zaprezentują nagradzani muzycy: na skrzypcach zagra pan Roman Reiner, a na fortepianie – pan Sławomir Cierpik. W repertuarze znajdą się takie kompozycje, jak Pieśń Roksany z opery Król Roger i Taniec Harnasiów z baletu Harnasie. Słowo o muzyce wygłosi pani dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.