Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czy romantyzm ciąży na myśleniu Polaków? / Kraków, którego już nie ma

Czy romantyzm ciąży na myśleniu Polaków? / Kraków, którego już nie ma

Muzeum Krakowa

Czy romantyzm ciąży na myśleniu Polaków?

Muzeum Krakowa zaprasza na debatę, która odbędzie się w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) 14 czerwca 2022 roku o godz. 18.00. Wydarzenie zaplanowano w ramach cyklu „Krakowskie kolokwium”.

W 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Romantyzm zajmuje szczególne miejsce w naszej historii i kulturze. To epoka, która przyniosła znakomitych twórców i wybitne dzieła. Ukształtowała patriotyzm, duchowość i postawę moralną Polaków. W romantyzmie zrodziła się fundamentalna dla naszego narodu idea niepodległościowa. Pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. Romantyzm spotęgował u naszych przodków przekonanie, że świat jest nieprzenikniony dla ludzkiego rozumu, prawdę zaś można odnaleźć tylko w sztuce, przeżyciach, działaniach, w aktach woli wielkich jednostek. Romantyzm umocnił w Polakach aintelektualne podejście przewagi czynu nad myślą – „najpierw działamy, późnej myślimy”. Wytworzył, mający kluczowe dla wielu pokoleń znaczenie, etos narodowy opierający się na wierze, że jesteśmy w stanie się zmobilizować i dokonać wielkiego czynu, który odwróci nasz los, spowoduje zmianę.

Gośćmi spotkania, które poprowadzi pan red. Marcin Baran, będą pan prof. dr hab. Andrzej Fabianowski (Uniwersytet Warszawski) i pan prof. dr hab. Przemysław Czapliński (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Paneliści postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania: Na czym polega specyfika polskiego romantyzmu? W jakim stopniu umysłowość Polaków ukształtował romantyzm? Czy rzeczywiście nadal romantyzm ciąży na myśleniu Polaków?

Debata będzie również transmitowana na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Kraków, którego już nie ma

18 czerwca, godz. 11.00

Zbiórka: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w spacerze tematycznym dla młodzieży (od 16 lat) i dorosłych w ramach cyklu „Akademia Kraków”.

Kraków, a zwłaszcza jego centrum, od czasów lokacyjnych przechodzi nieustanną transformację. Zapraszamy w podróż po nieistniejącym mieście. Spacer poświęcony będzie przekształcanej lub znikającej w ciągu wieków zabudowie sakralnej, handlowej, administracyjnej, mieszkaniowej oraz rekreacyjnej w Krakowie. Odkryjemy, że współcześnie pusta przestrzeń Rynku Głównego posiadała niegdyś ścisłą zabudowę handlową i administracyjną. Odnajdziemy miejsce, w którym świątynię zastąpił targ warzywny, a teren zajmowany przez fortyfikacje przeznaczono pod najważniejszy park miejski. Sprawdzimy, gdzie kiedyś jeździły tramwaje, a obecnie obowiązuje wyłącznie ruch pieszy. Prowadząca: pani dr Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa, Kamienica Hipolitów)

Bilety w cenie 15 zł – do nabycia na stronie Rezerwacja biletów, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, tel. 12 426 50 60, i w kasach muzealnych.

Pytania dotyczące Akademii Kraków. Pragniemy także poinformować, że od 2022 r. istnieje możliwość zamówienia z wyprzedzeniem spaceru dla grupy zorganizowanej (do 30 osób). Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Nie było domu, gdzie by nie zabrano kogoś z najbliższych

18 czerwca, godz. 14.00

Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem (oddział Muzeum Krakowa) zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów. Zapraszamy na spacer po terenie dawnego getta krakowskiego, w którego trakcie zaprezentowana zostanie sytuacja mieszkańców dzielnicy podczas czerwcowej i październikowej deportacji.

Prowadzenie: pan Jan Grabowski. Bilety do nabycia na stronie Rezerwacja biletów i w kasie Apteki pod Orłem.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.