Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Krakowska Noc Muzeów / IX edycja Święta Rodziny Krakowskiej

Krakowska Noc Muzeów / IX edycja Święta Rodziny Krakowskiej

Muzeum Narodowe w Krakowie

Noc Muzeów w MNK już w najbliższy piątek

Przed nami krakowska Noc Muzeów. 21 maja 2021 roku to najlepsza okazja, by zaplanować wizytę i zwiedzić galerie stałe oraz wystawy czasowe. W tym roku świętujemy inaczej niż dotychczas – otwierając drzwi naszych oddziałów w ciągu dnia. Serdecznie zapraszamy.

Historia Nocy Muzeów rozpoczęła się w Berlinie w 1997 roku. Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem i już cztery lata później impreza zyskała ogólnoeuropejski zasięg. Do miast biorących udział w Nocy Muzeów dołączył również Kraków, w którym po raz pierwszy impreza odbyła się w 2004 roku. Tamtej nocy Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło aż 21 tys. widzów i z roku na rok liczba odwiedzających rosła.

Zgodnie z tradycją w piątek zwiedzający mogą nabyć bilety za symboliczną złotówkę. Kamienica Szołayskich (pl. Szczepański 9) i Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) wraz z Arsenałem (ul. Pijarska 8) pozostaną tego dnia otwarte dłużej – do godz. 20.00. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania wnętrz dawnego hotelu Cracovia (al. Ferdynanda Focha 1). Przy zakupie biletu do Gmachu Głównego (al. 3 Maja 1) widzowie będą mogli zobaczyć nie tylko wystawę czasową Architektura muzyką przestrzeni w Cracovii, ale także podziwiać hol ozdobiony złotą mozaiką autorstwa Krystyny Strachockiej-Zgud.

Warto wcześniej zaplanować zwiedzanie, ponieważ na publiczność czeka dziesięć oddziałów w Krakowie oraz Willa Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19), której kolekcja zostanie udostępniona bezpłatnie w godzinach od 20.00 do 24.00.

W Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41) otwarte są aż dwie wystawy czasowe: Matejkowie. Następne pokolenie i Jan Kochanowski w twórczości Jana Matejki. Wokół bohatera obrazu. Obejrzenie tych wystaw w otoczeniu pamiątek artysty i dzieł sztuki namalowanych przez polskiego mistrza realizmu to szansa, aby poczuć klimat domu i poznać historię rodziny Matejków.

Natomiast na dwóch piętrach Kamienicy Szołayskich prezentowane są obrazy Aleksandra Kotsisa, absolwenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego obraz Pisklęta został nagrodzony złotym medalem na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1873 roku. Kotsis malował sceny rodzajowe, pejzaże i portrety, w których widać fascynację polską prowincją.

Od piątku w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17) dla naszych widzów będzie również dostępna wystawa OdNOWA. Z magazynu do galerii – metamorfozy wybranych portretów z Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Czy wiecie, jak skomplikowany jest proces konserwacji dzieł sztuki i co trzeba zrobić, aby obraz odzyskał utracony blask? Dzięki wystawie odpowiemy na te pytania i przybliżymy zwiedzającym pracę konserwatorów.

Więcej informacji o aktualnych wystawach znajdziecie na naszej stronie, a po pełnym wrażeń dniu zapraszamy na odpoczynek do ogrodów przy Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26) i przy Pałacu Czapskich (ul. Józefa Piłsudskiego 12). Czekamy na was.

Sukiennice, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, Sala Siemiradzkiego, fot. Pracownia MNK

Zbliża się IX edycja Święta Rodziny Krakowskiej

W tym roku Święto Rodziny Krakowskiej obchodzimy nie przez jeden, a przez trzy dni. Tym razem to Noc Muzeów rozpocznie weekend pełen atrakcji przygotowanych dla krakowian i krakowianek. Z okazji Święta Rodziny 22 i 23 maja organizujemy oprowadzania, warsztaty i pokazy. Sprawdźcie, jakie wydarzenia mamy w planach.

PROGRAM:

22 maja, godz. 10.30: Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej, prowadzenie: p. dr Dorota Gorzelany-Nowak. Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja: tel. 12 433 57 44.

22 maja, godz. 10.00–13.00: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Warsztaty w ogrodzie: Rodzina przy sztaludze, prowadzenie: pp. Weronika Moskwa, Martyna Majsterek. Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja: tel. 12 433 57 44.

22 maja, godz. 12.00: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

Konserwacja Czwórki Józefa Chełmońskiego w Sukiennicach – spotkanie z konserwatorkami: pp. dr Dominiką Sarkowicz i Justyną Kędziorą z Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach. Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja: tel. 12 433 57 44.

23 maja, godz. 11.00-14.00: plac przed Gmachem Głównym, al. 3 Maja 1

Stoisko edukacyjne Szlachecka rzecz. Święto Rodziny po sarmacku, prowadzenie: p. Aleksandra Jaremko.

godz.12.30: Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego, al. 3 Maja 1

Zwiedzanie z przewodniczką, p. Magdaleną Schuster. Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja: tel. 12 433 57 44.

23 maja, godz. 14.15, Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9

Oprowadzanie po wystawie Aleksander Kotsis (1836-1877). Odcienie realizmu, prowadzenie: p. Lucyna Jaworska. Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja: tel. 12 433 57 44.

Dom Józefa Mehoffera, fot. Pracownia MNK

Studencki Tydzień Sztuki

Muzeum Narodowe w Krakowie po raz kolejny zostało partnerem akcji Studencki Tydzień Sztuki. Od 18 do 30 maja studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą bezpłatnie zwiedzać wystawy czasowe i galerie stałe.

Ósma edycja Studenckiego Tygodnia Sztuki ma na celu promowanie kultury i dziedzictwa Krakowa. Studenci i studentki przez dwa tygodnie będą mieli szansę odwiedzać popularne miejsca na mapie miasta. Czekają na nich wystawy, spektakle teatralne, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i seanse filmowe. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania oddziałów, które będą udostępnione biorącym udział w akcji za okazaniem legitymacji studenckiej na hasło „Studencki Tydzień Sztuki”.

Studencki Tydzień Sztuki w MNK

Porozmawiajmy o bajkach, mitach i legendach

Pamiętacie cykl szkoleń dla nauczycieli i edukatorów Szkoła interpretacji? Kolejne spotkanie odbędzie się już 25 maja na platformie Zoom. Tematem zbliżającego się webinarium będą herosi, strzygi i potwory.

Szkoła interpretacji to coroczny cykl szkoleń osób zainteresowanych pracą w kulturze i sztuce. Co dwa miesiące odkrywamy przed uczestnikami nowe zagadnienia inspirowane naszymi wystawami.

Herosi, potwory i strzygi – uczą czy straszą?, to temat spotkania, które poprowadzą specjalistki z Działu Edukacji MNK. Inspiracją była stała wystawa Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jak wykorzystać bajki, mity i legendy w pracy z dziećmi i spróbują własnych sił w opowiadaniu historii. Opłata za pojedyncze szkolenie wynosi 45 zł. Rejestracja uczestników i bilety

Porozmawiajmy o bajkach, mitach i legendach

Stwórz z nami wystawę

Muzeum kieruje serdeczną prośbę do mieszkańców Krakowa o pomoc w uzupełnieniu naszych zbiorów. Przygotowujemy się do otwarcia stałej wystawy designu polskiego, która będzie prezentowana w Kamienicy Szołayskich. Będzie ona zarazem wprowadzeniem do nowego oddziału, który powstanie w dawnym hotelu Cracovia. Zwracamy się z gorącą prośbą o podzielenie się z nami – w formie daru, depozytu bądź zakupu – dawnymi numerami „Przekroju”. Jesteśmy zainteresowani okładkami tego czasopisma, które były projektowane przez znakomitych artystów. Czekamy na Państwa propozycje

Stwórz z nami wystawę

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.