Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spotkanie z Krystyną Sabaliauskaitė

Spotkanie z Krystyną Sabaliauskaitė

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z panią Krystyną Sabaliauskaitė, związane z publikacją kolejnego tomu jej bestsellerowej serii Silva Rerum, opowiadającej o trwaniu i upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Czwarty tom ukazał się właśnie w Wydawnictwie Literackim, na język polski przetłumaczył go pan Kamil Pecela. To nie tylko uczta dla miłośników twórczości Sabaliauskaitė, to także dogodny moment, aby zapoznać się z tym niezwykłym cyklem powieściowym. Z autorką będzie rozmawiała pani Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Akcja ostatniej części tetralogii rozgrywa się w momencie szczególnym: lata 70. XVIII wieku to schyłek polsko-litewskiej państwowości, lecz także czas europejskiego Oświecenia. Nowa sytuacja dzieli społeczeństwo na zwolenników starego i nowego porządku. Tymczasem Franciszek Ksawery Narwojsz, jezuita, filozof, matematyk, poeta, obywatel Europy Środka wykształcony we Francji, wyrusza w podróż po Europie z misją powierzoną mu przez króla Stanisława Augusta. Czeka go podróż przez Warszawę, Gdańsk, Amsterdam i Paryż aż do Londynu. Czy podczas niej uzyska odpowiedzi na nurtujące go egzystencjalne pytania, których dotąd nie odnalazł w postępowych ideach?

Zapraszamy 24 stycznia 2023 roku o godz. 18.00 do sali Pod Kruki przy Rynku Głównym 25 (spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy).

Wydarzenie inauguruje obchody roku litewskiego w Krakowie. 25 stycznia rozpocznie się świętowanie jubileuszu siedemsetlecia Wilna. W czerwcu MCK otworzy wystawę fotografii litewskiej Mgnienia piękna. Dwa stulecia fotografii litewskiej.

Współorganizatorami spotkania są Wydawnictwo Literackie oraz Litewski Instytut Kultury, a partneruje mu Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė

Kristina Sabaliauskaitė — historyk sztuki, pisarka. Autorka m.in. bestsellerowego cyklu powieściowego Silva rerum, który stał się literackim fenomenem na Litwie (53 wydania, ponad 300 000 sprzedanych egz., trzecie miejsce na liście 100 Litewskich Książek Stulecia), oraz dylogii Petro imperatorė, cieszącej się jeszcze większą popularnością wśród czytelników. Doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, laureatka Nagrody im. Liudasa Dovydenasa oraz Nagrody św. Krzysztofa, finalistka Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

Agata Wąsowska-Pawlik — dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w obszarze jej zainteresowań znajdują się: polityka kulturalna na poziomie krajowym i miejskim, międzynarodowa współpraca kulturalna, zarządzanie instytucjami kultury, w tym muzeami, organizacja wystaw i towarzyszących zdarzeń naukowych, promocyjnych i edukacyjnych. Bada społeczne i samorządowe zaangażowanie w rozwój kultury. Uczestniczyła w zagranicznych programach stypendialnych. W ramach MCK, z którym jest związana od 1996 r., prowadzi dyplomację kulturalną, reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej, także poprzez aktywne uczestnictwo w międzynarodowych sieciach (ENCATC, RIHA) i programach. W latach 2004–2006 współprowadziła międzynarodowy projekt szkoleniowy ECHOCAST (European Cultural Heritage Organisations Customer Aware Staff Training), który stał się częścią pilotażowej „Akademii Zarządzania Muzeum” w 2011 r. Narodowy koordynator Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Jest członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, zasiada w Radzie Muzeum Etnograficznego w Krakowie (2021–2024), Radzie Muzeum Fotografii w Krakowie (2020–2024), Radzie Muzeum Krakowa (2021–2023), Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2022–2026). W roku 2022 została wybrana do Rady Europa Nostra i zarządu Międzynarodowej Sieci Instytutów Badawczych Historii Sztuki (RIHA). W 2018 r. odznaczona Węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi, w 2020 – Krzyżem Kawalerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.