Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Co zostawił po sobie ostatni król Polski?
Co zostawił po sobie ostatni król Polski?
W roku dwieście dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin króla Stanisława Augusta zapraszamy na wystawę siedemnastu eksponatów związanych z jego życiem i panowaniem. Wśród nich znajdują się dokumenty, wizerunki, prywatna korespondencja oraz pamiętnik. Przedstawiają władcę jako króla oświeconego, pisarza oraz mecenasa nauki i sztuki.
Na wystawie Stanisław August Poniatowski. Król oświecony zobaczymy m.in. katalog książek Biblioteki Królewskiej z roku 1766, ósmy tom Tek Naruszewicza – skopiowanych najważniejszych dokumentów dotyczących dziejów Polski oraz dyplom ustanowienia Orderu Kawalerów Świętego Stanisława.
Wystawę w sali Biblioteki w Pałacu Książąt Czartoryskich (ul. Świętego Marka 17) będzie można zwiedzać od 8 listopada 2022 r. do lutego 2023 r. Kuratorką wystawy jest pani Kamilla Twardowska.
„Zbiory osobliwości” z kolekcji Książąt Czartoryskich
Jakie tajemnice skrywa XVII-wieczna drewniana rzeźba przedstawiająca ludzką głowę, która znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15)? 6 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na pokaz eksponatu połączony z wykładem na temat zbiorów osobliwości.
Lewą połowę czaszki pokrywają skóra i resztki włosów w stanie rozkładu, druga stanowi natomiast całkowicie odsłonięty kościec czaszki z wybrakowanym uzębieniem. Gdzieniegdzie widoczne są małe, czerwone owady – kowale bezskrzydłe.
Podobne rzeźby gromadzone przez naukowców i myślicieli nie tylko zachęcały do refleksji nad ulotnością życia, lecz także były modelami niezbędnymi w pracy naukowej. W tzw. gabinetach osobliwości kolekcjonowano zarówno dzieła sztuki, jak i naturalia, modele anatomiczne, pamiątki historyczne czy niezwykłe przedmioty z dalekich podróży.
Podczas wykładu pani dr Justyna Łuczyńska-Bystrowska opowie o symbolice dzieła, znaczeniu motywów przemijania w sztuce, a także ich roli w dziejach Kunstkammer, czyli zbiorów osobliwości. Wstęp na spotkanie na dziedzińcu pałacu jest bezpłatny.
W pracowni Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia
4 listopada o godz. 16.00 zapraszamy na zwiedzanie mieszkania z pracownią rzeźbiarską przy ul. ks. Kazimierza Siemaszki, gdzie od 1960 r. żyli i pracowali Maria Pinińska-Bereś i Jerzy Bereś.
Uczestnicy spotkania wysłuchają opowieści o życiu i twórczości obojga artystów oraz zobaczą kilkadziesiąt rzeźb, które nadal znajdują się w pracowni. Wstęp wolny, konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44.
Prace remontowe
Od 2 listopada do 11 grudnia wybrane sale ekspozycyjne XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej będą zamknięte dla zwiedzających. W tym okresie będzie obowiązywała niższa cena za bilety do galerii.
Od 2 do 20 listopada wyłączone będą sale I-VI i X, a od 22 listopada do 11 grudnia sale IV, V, VI-XII.