Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Królowie elekcyjni i dyplomacja / Książki są po to, aby ich używać — Biblioteka Wyspiańskiego

Królowie elekcyjni i dyplomacja / Książki są po to, aby ich używać — Biblioteka Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

Królowie elekcyjni i dyplomacja, część druga — pokaz rycin

Od 15 lutego do 1 maja 2022 roku w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) będzie trwał pokaz zestawu rycin: portretów i przedstawień uroczystości związanych z królami elekcyjnymi Polski. To twórczość wybitnych artystów niderlandzkich, włoskich, niemieckich, gdańskich i augsburgskich XVII-XVIII wieku. Dzieła, rzadko pokazywane, zasługują na uwagę. Na wystawie znajdziemy wiele cennych obiektów, jak przedstawienie ślubu wnuczki króla Jana III i chrześnicy papieża Klemensa XI – xiężniczki Marii Klementyny – z królem Anglii, Szkocji i Irlandii Jakubem III (VIII) po jej ucieczce z zamku Ambras.

Jako jeden z najciekawszych okazów można też wymienić wspólny portret sułtana tureckiego Mehmeda IV i króla Jana Kazimierza, którzy jednak nigdy się nie spotkali. To symboliczne przedstawienie powstało zapewne z okazji zawarcia przymierza między państwami w 1667 r.

W zbiorach znajdują się alegoryczne portrety i apoteozy ukazujące majestat polskich władców. To również przedstawienia zjawiskowych wydarzeń, m.in. rycina Gockhellera – najstarszy szkic widowisk pirotechnicznych, odbywających się w Gdańsku od 1595 r.

Książki są po to, aby ich używać — Biblioteka Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański mówił o sobie: „Mam passyją do książek i kocham się w książkach”. To właśnie jemu oraz jego zamiłowaniu do literatury poświęcony będzie wykład pań Haliny Marcinkowskiej i Sabiny Serafin. Jaką funkcję w twórczości artysty pełniła jego kolekcja?

Wykład odbędzie się 16 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (plac Władysława Sikorskiego 6). W oddziale osobną salę przeznaczono na prezentację biblioteki artysty – w swojej pracy Wyspiański często korzystał ze zgromadzonego księgozbioru. Prowadzące spotkanie opowiedzą o losach kolekcji oraz jej znaczeniu w artystycznym życiu malarza i poety. Panie Halina Marcinkowska i Sabina Serafin to absolwentki bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kustoszki Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wymagana jest rezerwacja. Spotkanie będzie transmitowane na profilu Muzeum na Facebooku.

W Walentynki pokochaj Muzeum Narodowe

Akcja promocyjna „Dwa bilety w cenie jednego” to idealna okazja do wspólnego eksplorowania sztuki. Dodatkowo Muzeum przygotowało wiele wydarzeń odbywających się we wszystkich oddziałach. Walentynki to sposobność do spędzenia czasu nie tylko z drugą połówką, ale też z przyjaciółką, rodzicem czy do samotnego obcowania ze sztuką.

Akcja promocyjna obowiązuje 12-13 lutego na wszystkie wystawy stałe i czasowe. Czekają na Was oprowadzania z kuratorami i edukatorami. Po zakupieniu biletów w ramach akcji promocyjnej wstęp na wydarzenia jest darmowy.

Program:

12 lutego

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej

godz. 11.00; 12.00, pani Anna Budzałek – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godz. 12.00, pani Janina Wilkosz: Lelewel. Rytownik Polski – oprowadzanie kuratorskie

godz. 14.00, pani Anna Karteczka-Kusiak – zwiedzanie z edukatorem (dwie grupy po 10 osób)

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, pl. Władysława Sikorskiego 6

godz. 11.00; 12.00, pani Magdalena Laskowska – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godz. 11.00; 12.00, pani Beata Studziżba-Kubalska – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku

godz. 11.00, pani Joanna Regina Kowalska: Design po 1989 roku – oprowadzanie kuratorskie

godz. 12.00, pani Bożena Kostuch: Ceramika – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

godz. 14.00, pani Małgorzata Jędrzejczyk – oprowadzanie kuratorskie (jedna grupa, 10 osób)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, ul. Kasprusie 19, Zakopane

godz. 11.00; 14.00; 16.00, pan Andrzej Chowaniec: Szymanowski i Podhale – zwiedzanie z edukatorem (trzy grupy po 10 osób)

13 lutego

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15

godz. 11.00, pani Barbara Koenig: Królowie elekcyjni i dyplomacja – oprowadzanie kuratorskie

godz. 14.00, pani Anna Lebet-Minakowska – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8, Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej

godz. 11.00; 12.00, pani Dorota Gorzelany – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

godz. 11.00, pani Agnieszka Smołucha-Sładkowska: Miłość po królewsku – medale małżeńskie władców polskich – oprowadzanie kuratorskie (jedna grupa, 10 osób)

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

godz. 12.00, pani Agnieszka Kosińska: Jolanta z Wańkowiczów de Boisgelin i Gilles de Boisgelin – oprowadzanie kuratorskie (jedna grupa, 10 osób)

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godz. 11.00; 12.00, pani Marta Kłak-Ambrożkiewicz: Jan Matejko – nie tylko miłość – oprowadzanie kuratorskie (dwie grupy po 10 osób)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek”

godz. 12.00, pani Bożena Adamska – zwiedzanie z edukatorem (jedna grupa, 10 osób)

Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”

godz. 14.00, pani Bożena Adamska – zwiedzanie z edukatorem (jedna grupa, 10 osób)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku

godz. 11.00, pani Alicja Kilijańska – oprowadzanie kuratorskie (jedna grupa, 10 osób)

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

godz. 14.00, pani Weronika Grzesiak – oprowadzanie kuratorskie (jedna grupa, 10 osób)

Obowiązuje rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji. W przypadku niewykupienia biletu do 15 minut przed wydarzeniem rezerwacja zostanie anulowana, bilet można ponownie kupić na miejscu w kasie.

80. rocznica powołania Armii Krajowej

14 lutego minie 80 lat od rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, który znosząc Związek Walki Zbrojnej, powołał do życia Armię Krajową. Na pamiątkę tego wydarzenia odbędzie się pokaz związanych z AK zbiorów militariów Muzeum.

Pokaz obejmie kilkanaście obiektów, na które składają się: broń palna używana przez Armię Krajową, dokumenty oraz osobiste pamiątki żołnierskie z lat 1942-1945. Ekspozycję będzie można obejrzeć w hallu pierwszego piętra w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) od 15 do 27 lutego.

Wśród eksponowanych pamiątek znajdzie się karabin niemiecki MP40 – wyprodukowany w roku 1941, zdobyty przez żołnierza AK Jana Chimiczewskiego, operującego w okolicach Rabki. O znalezieniu ukrytej broni, zdekonspirowanej przez syna Chimiczewskiego dopiero w roku 2012, będącej niezwykle cenną zdobyczą dla żołnierzy organizacji, rozpisywały się lokalne media. Spośród zbiorów prezentowanych na pokazie wyróżniają się również pamiątki osobiste po Jadwidze Niemirzynie, walczącej w powstaniu warszawskim w kompanii „Habdank” pod pseudonimem Kora, dokumenty związane z nadaniem Krzyża Armii Krajowej Emerykowi Hutten-Czapskiemu jun., biało-czerwone opaski naramienne oraz namalowany w warunkach konspiracyjnych portret Stanisława Grzywacza ps. Maharadża (1921-1996), służącego w I kompanii oddziału „Huragan”.

Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920–2020

Dzięki modelowi przystępnych cenowo mieszkań Wiedeń od lat znajduje się na szczycie rankingów miast o najwyższym standardzie życia. Otwarta od 11 lutego do 29 maja w dawnym Hotelu Cracovia (al. Ferdynanda Focha 1) ekspozycja ilustruje osiągnięcia wiedeńskiego budownictwa mieszkaniowego rozpatrywane w kontekście przemian społecznych, zmieniających się potrzeb w zakresie mieszkań, urbanistyki, postępu technologicznego w budownictwie oraz architektury.

Na przełomie XIX i XX wieku ogromnym problemem Wiednia był niedobór mieszkań na rynku. Po I wojnie światowej samorząd miasta rozpoczął plan poprawy sytuacji mieszkaniowej. Pomimo zmian politycznych ciągłość polityki mieszkalnictwa socjalnego została zachowana i dziś prezentowana jest jako historia sukcesu.

Wystawa obejmuje okres od czasu budowy pierwszego budynku komunalnego w Wiedniu – Metzleinstalerhof, prezentując kolejne zróżnicowane aspekty budownictwa mieszkaniowego w XX wieku, aż po współczesną strategię budowy mieszkań komunalnych, mieszkań SMART oraz „Nowych Mieszkań Socjalnych”. Obecnie przeszło 50 procent mieszkańców stolicy Austrii mieszka w mieszkaniach dotowanych1.

Wystawa otwarta będzie dla zwiedzających we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10.00-17.00. Wstęp wolny.

Zapisy na dni otwarte dla nauczycieli

Można już zapisywać się na bezpłatne dni otwarte dla nauczycieli. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązuje rezerwacja. Wydarzenia (prowadzone przez specjalistów z Działu Edukacji) odbędą się 8, 9, 10 marca w godzinach 16.30-18.00. Zachęcamy do zapoznania się z programem oprowadzań na stronie Muzeum.


1 Czyli opłacanych z pieniędzy innych podatników – przypis Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.